Iliada 1/24 (2009)

Homér. Překlad prof. PhDr. Miloslav Okál DrSc. Redakčně připravila Táňa Kusá. Zvuk Stanislav Kaclík. Režie Karol Horváth.

Účinkuje Dušan Jamrich.

Natočeno 2009.

Pozn.: Homér žil asi v 9. stor. pred n. l. O jeho pôvode a živote nevieme nič bližšieho.
Je autorom najstaršieho diela gréckej a tým aj európskej literatúry. EPOS ILIADA zložil v 2. pol. 8.st.p.n.l. na základe ľudových povestí a piesní a na základe bájí o bohoch. Má 16 tisíc veršov rozdelených na 24 spevov.
Historickým podkladom sa stala trójska vojna, ktorú viedol proti maloázijskej Tróji Agamemnón, zjednotiteľ Gréckych kmeňov Achajcov, ktorí žili v južnej časti Balkánskeho polostrova.
Vojna trvala desať rokov. Dej eposu tvoria udalosti desiateho roku. Združené vojská viedol kráľ Agamemnón za účasti najväčšieho hrdinu Achilla.
Dej vychádza zo scény, v ktorej sa Achilles rozhnevá s Agamemnónom, pretože mu odňal krásnu zajatkyňu. Achilles nato odmietne bojovať. Rozhnevaný sedí so svojim priateľom Patroklom v stane, zatiaľ čo Trójania vyrážajú z mesta, víťazia a zatlačujú grécke vojsko k lodiam, ktoré chcú podpáliť.
Hrdý a urazený Achilles však nejde na pomoc, darmo ho prosí vlastenecky cítiaci Patroklos. Nakoniec sa dal oblomiť úpenlivými prosbami aspoň natoľko, že dovolil Patroklovi, aby v jeho zbroji a s jeho zbraňami šiel do boja. Prikázal mu, aby Trójanov len zahnal od lodí a neprenasledoval ich. Keď grécke vojsko uvidelo zdanlivého Achilla bojovať, tak sa vzchopilo, že Trójanov zahnalo od lodí. Patroklos však nedodržal sľub a pre- nasledoval nepriateľa až k hradbám.
Najväčší trójsky hrdina Hektor spozoroval, že v Achillovom zbroji nie je Achilles, postavil sa proti Patroklovi a zabil ho. Keď sa o tom dozvedel Achilles, zabudol na svoju pýchu a vzplanul strašným hnevom a pomstychtivosťou. Hektor sa nemohol a ani nechcel vyhnúť boju s ním. Nemohol sa dívať, ako Achilles zabíja jeho druhov a nechcel sa ukázať zbabelým, lebo i keby kapituloval, Achilles by svoju pomstu vykonal. Šiel teda do boja proti nemu a padol. Achillovi Hektorova smrť nestačila, ešte i jeho mŕtve telo vláčil okolo hradieb.
Epos sa končí čestným pohrebom Hektorovým, ktorého telo Achilles vydal jeho otcovi Priamovi na úpenlivé prosby a bohaté výkupné. Do tohto deja zasahujú bohovia i bohyne a Zeus ako najvyšší boh.
Ale i tieto zásahy sú ľudsky motivované.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)