Čapci očima rodiny 1/8 (1995)

Helena Koželuhová. Četba na pokračování z rodinných vzpomínek neteře bratří Čapků. Režie Aleš Vrzák.

Účinkuje Hana Maciuchová.

Natočeno 1995.

Obsah: 1. Kořeny – 2. První vzpomínky – 3. Literární rozchod Čapků – 4. Kulhavý poutník – 5. Domov na Vinohradech – 6. Karel Čapek a veřejný život – 7. Karlovo manželství – 8.  Začátky konce.

Pozn.: Dr. Helena Koželuhová (7. května 1907, Brno – 6. května 1967, Boston) byla politička, členka ČSL (Československá strana lidová) a jedna z nejpopulárnějších odpůrkyní KSČ v letech 1945–1948.
Byla druhou dcerou JUDr. Františka Koželuha a Heleny Čapkové-Koželuhové, byla tedy neteří Josefa a Karla Čapka. V roce 1928 získala doktorát obojího práva a posléze pracovala v advokátní kanceláři Dr. Adolfa Procházky, významného člena a později i ministra Československé strany lidové, za kterého se posléze provdala (1930). Během války byla nějakou dobu vězněna, posléze se skrývala na Slovensku.
Po válce vstoupila do obnovené lidové strany, kde se stala jednou z vůdkyní ostře protikomunistického křídla strany. Oblíbena byla zejména mezi studenty a mladší generací. Razila ostře protikomunistický kurs, větší demokratizaci strany, omezení její klerikální politiky a spojenectví se slovenskou Demokratickou stranou. Když po neúspěšných volbách v roce 1946 obvinila vedení strany ze zanedbání předvolební kampaně a požadovala ostřejší protikomunistický kurs, byla ze strany vyloučena. To vedlo k ostrému rozštěpení voličské základny, jejíž podstatná část odmítala její vyloučení a požadovala jeho přešetření.
Helena Koželuhová pokračovala v boji proti komunismu jako novinářka. Po únoru 1948 v březnu i se svým manželem za dramatických okolností uprchla za hranice. Nejdříve žila v Paříži, pak v Mnichově a nakonec se v 60. letech přestěhovala do USA, kde učila a přednášela na vysokých školách jako profesorka francouzštiny a němčiny.
Během mnichovského pobytu redigovala časopis Návrat. V té době také dokončila knihu Čapkové očima rodiny.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)