Psáno z dlouhé chvíle 1/3 (2010?)

Jošida Kenkó. Výběr ze starojaponských literárních zápisníků. Překlad Petr Geisler. Připravila Dagmar Oravová. Účinkuje Rudolf Pellar. Režie Aleš Vrzák.

Natočeno 2010 (?). Premiéra (?) 27.  – 29. 4. 2010 (ČRo 3 Vltava, 15min.). Repríza 9. – 11. 7. 2015 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h.) v cyklu Stránky na dobrou noc.

Lit.: anonym: Jošida Kenkó: Psáno z dlouhé chvíle. In web ČRo 3 Vltava, duben 2010 (článek).- Cit.: V roce 1984 vyšla v nakladatelství Odeon kniha s názvem Zápisky z volných chvil, která obsahuje tři klasická díla japonské literatury. Jedním z nich jsou Zápisky z dlouhé chvíle, jejichž autorem je mnich ze starobylé rodiny šintoistických kněží Jošida Kenkó. Zápisky sestávají z 243 samostatných zápisků zvaných japonsky dan a mají podobu kratších úvah, vzpomínek, ponaučení i anekdotických vyprávění. Podle osob a událostí, o které se kniha dotýká, lze předpokládat, že byla sestavena někdy v letech 1330 až 1332, ale dochovala se pouze v pozdějších opisech, z nichž nejstarší se datuje do roku 1431. Rozhlasové stránky na dobrou noc nabízejí (pod názvem Psáno z dlouhé chvíle) výběr z těchto zápisků.

Zápisky z volných chvil (vyšly jako kniha v roce 1984 v Odeonu) sestávají z 243 samostatných zápisků zvaných japonsky dan, majících podobu kratších úvah, vzpomínek, ponaučení i anekdotických vyprávění. Vedle Důvěrných sešitů od dvorní dámy Sei Šónagon z konce 10.století a Zápisků z poustevny napsaných mnichem Kamo no Čómeiem z počátku 13. století se v knize nacházejí i Zápisky z dlouhé chvíle. Jejich autorem je mnich ze starobylé rodiny šintoistických kněží Jošida Kenkó

V úvodním zápisku (který odkazuje k názvu díla) stojí: „Z dlouhé chvíle strávil jsem bezpočet dní připoután k třecímu kameni, ve snaze zachytit na papír tříšť věcí, které mi táhly hlavou v podivných zmatených proudech, dohánějíce mou mysl mnohdy až na pokraj šílenství.“

Kenkóovy Zápisky se na první pohled mohou zdát neucelené a psané jaksi na přeskáčku. Ale naopak jednotlivá témata spojuje Kenkóův nadhled, buddhistické učení o pomíjivosti všech věcí a estetika klasického období. Jedním z tematických okruhů je Kenkóův nostalgický obdiv ke skvělé minulosti heianského dvora, který čiší ze záznamů jeho vzpomínek, příhod, zvyklostí a etikety u dvora. Ze zápisků tohoto typu zaznívá autorova úcta k tradici, ale zároveň i smutek z jejího upadání. Asi nejzávažnější je tematika světská – krátké příhody, praktické rady do života, rozmanité poznatky typu „co je nevhodné“ i úvahy o správném jednání a vztazích mezi lidmi. 

Rozhlasové stránky na dobrou noc nabízejí (pod názvem Psáno z dlouhé chvíle) výběr z těchto zápisků. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)