Polské pověsti 1/7 (2010)

Luisa Nováková. Výběr ze sbírky Šlépěj královny Jadwigy. Připravil Jiří Vondráček.

Účinkuje Hana Kofránková.

Natočeno 2010. Premiéra prvního dílu 10. 5. 2010. Repríza 6. – 12. 11. 2014 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h.); 10. – 16. 9. 2018 (ČRo 3 Vltava, 23:45 h) v cyklu Stránky na dobrou noc a sPOLeCZně.

Obsah: 1. Jezero a panna (15min.) – 2. O Popielovi. – 3. Kazimírův lov. – 4. Věno kněžny Kingy. – 5. Tataři a paní Salomea. – 6. Rytíř a jeho kůň.  – 7. Maják na mysu Rozewie.

Lit.: Vondráček, Jiří: Pověsti jako poselství lásky k rodné zemi. In web ČRo 10. 5. 2010 (anotace). – Cit.: Výběr starých polských pověstí ze sbírky Šlépěj královny Jadeity zpracované spisovatelkou, překladatelskou a etnografkou Luisou Novákovou zazní ve vltavských Stránkách na dobrou noc.

Autorka vycházela z původního pramenného materiálu a ve své sbírce obsáhla polské děje od chvíle rozloučení tří mytických bratří – Čecha, Lecha a Rusa – až po druhou polovinu 17. století, plnou válečných střetů. Na válečné konflikty nejsou polské dějiny chudé. Zápasy s Tatary, Uhry, Litevci, s řádem německých rytířů, donskými kozáky a Švédy, úporná obrana měst i území se logicky obrazily v historických pověstech jako poselství náročně prožívané lásky k rodné zemi. Žánrově i původem jsou polské pověsti různorodé – od historických až po démonické a pověrečné, tradující v lidovém podání prastaré zvyky pohanské.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)