Walden aneb Život v lesích 1/6 (1991)
Henry David Thoreau. Překlad Josef Schwarz–Červinka. Pro rozhlas připravila Eva Slámová. Úvod Hana Kofránková. Režie Josef Červinka.
Účinkují Josef Červinka a Ladislav Mrkvička.
Připravil Československý rozhlas v roce 1991 (6 x 30 min.). Repríza 10. – 15. 7. 2017 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h).
Pozn.: Četba z knihy Walden byla vysílána i ve zkrácené verzi (kapitoly Četba, Samota a Zítřek).
Lit.: Jaklová-Oravová, Dagmar: Henry David Thoreau: Walden. In web ČRo 24. 6. 2002 (anotace). – Cit.: Výzva k maximální prostotě, osobní nezávislosti a návratu k přírodě – tak lze ve stručnosti charakterizovat poselství knihy Walden aneb Život v lesích, která již po mnoho desetiletí zaujímá nepřehlédnutelné místo ve světové esejistické literatuře. Nabídneme vám z ní v tomto týdnu v dopoledním pořadu Psáno kurzívou postupně tři kapitoly: Četba, Samota a Zítřek.
Americký filozof a básník Henry David Thoreau (1817-1862) je považován za zakladatele přírodního eseje v moderní světové literatuře. V letech 1845-1847 se dobrovolně nastěhoval do osamělé lesní chaty, kterou si postavil na břehu jezera Walden v americkém státě Massachusetts – a po sedmi letech pak vydal o tomto svém pobytu svědectví v podobě pozoruhodné knihy Walden aneb Život v lesích. Nejsou to však útržkovité deníkové zápisy pozorování přírody nebo záznamy osobních pocitů a dojmů; jde o výjimečnou duchovní autobiografii s promyšlenou kompozicí. Thoreau – horlivý zastánce oproštění života od škodlivých nánosů civilizace, obhájce návratu k přírodě, skromnosti a pokoře – nebyl však žádný prosťáček ani romantický samouk, nýbrž mimořádně vzdělaný intelektuál. Na univerzitě studoval francouzštinu, latinu a řečtinu, mluvil ještě několika dalšími jazyky, měl solidní vzdělání v přírodních vědách, historii a zeměpise, důkladně znal světovou literaturu.
Thoreauova životní filozofie zanechala trvalou stopu ve vývoji americké literatury – k jejímu nezanedbatelnému vlivu na svou tvorbu se hlásí spisovatelé několika generací, mezi nimi např. Jack London, Jerome David Salinger nebo Jack Kerouac. Ačkoliv od Thoreauovy smrti uplynulo letos již 140 let, myšlenkové poselství jeho Waldenu je stále aktuální.
Tři ukázky z Waldenu si poslechneme v interpretaci Josefa Schwarze-Červinky, který tento slavný spis přeložil do češtiny.
Lit.: anonym: Henry David Thoreau: Walden aneb Život v lesích (6 dílů). In web ČRo 3 Vltava, 12. červenec 2017 (článek). – Cit.: Přírodní eseje amerického literáta a filozofa líčí autorův dvouletý pobyt ve vlastnoručně postavené chatě na břehu jezera Walden.
12. července 2017 si připomínáme dvě stě let od narození amerického filosofa, transcendentalisty a spisovatele Henryho Davida Thoreaua. Při této příležitosti vybíráme jeho nejvýraznější dílo, kterým je Walden aneb Život v lesích.
Už v roce 1845 se Thoreau rozhodl žít samotářský život v sepětí s přírodou, a tak na pozemku svého přítele začal stavět malou chatku. A ještě téhož roku se do ní přestěhoval. Období dvou let a dvou měsíců života u rybníka Walden popsal téměř o deset let později ve stejnojmenné knize.
Velký dopad měla i u nás: poprvé v českém překladu vyšla už na počátku 20. století, v roce 1924 se pak objevil překlad nový, který vyšel hned dvakrát, o čtvrt století později kniha prošla dalším překladem a v devadesátých letech ještě jedním.
To je jasným důkazem, že poznatky a filozofie Henryho Davida Thoreaua má sílu i v průběhu let. Thoreau byl bytostným ekologem ještě před vznikem ekologie jako oboru. Jeho eseje ale nejsou výrazné jen svým významem pro myšlení o přírodě a jakousi morální výpovědí. A tu je třeba připomínat stále.
Lit.: Fleyberková, Klára: Šest půlhodin v hlubokých lesích. In Týdeník Rozhlas, červenec 2017 (článek).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku