Moskwa-Pietuszki 1/? (Moskva – Petuški, ????)
Venedikt Jerofejev. Četba na pokračování.
Čte Roman Wilhelmi.
Natočeno ???? (celkem 3:15 hod.).
Pozn.: Arcydzielo prozy rosyjskiej. Wieniedikt Jerofiejew (1938-1990) – jeden z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy i dramaturgów rosyjskich.
„Moskwa-Pietuszki moze w naiwnym odbiorze sprawiac wrazenie rwacego potoku bezladnej, alkoholicznej maligny. To jednak pozór. W istocie mamy do czynienia z kunsztowna, wielopietrowa parabola w szatach ludowego smiechowiska z opowiescia o bezwyjsciowosci rosyjskiego losu, z którego ucieczka jest jedynie pijanstwo, ale i ono prowadzi donikad. To niespelnialne marzenie o wolnosci, a szalenstwem rozpasanych parodii i przedrzeznian, z wielka kupa gorzkiego smiechu, spuentowanego bezlitosnym, zimnym ciosem stali“.
Bohater, utożsamiany z autorem, jedzie w podróż, kupił prezenty, idzie na dworzec, wsiada do pociągu. Ten poemat to zapis podróży , rozmyślań, rozmów ze współpasażerami. Tak naprawdę, to trudno mi opisywać tę książkę, bo jest niesamowicie specyficzna. Pełna humoru – tego inteligentnego – i trafnych spostrzeżeń o „najlepszym ze światów“. Bohater ciągle pije, pije na każdej stacji, pije z każdym, kogo spotka, pije sam. I potem opowiada o swoim życiu, o swoich wizjach (pijackich wizjach), o swojej filozofii. I właśnie te monologi i dialogi pokazują, co to znaczy żyć w Rosji. Pietuszki – czyli stacja końcowa, utopia, idealne miejsce, raj nie jest dla bohatera, nie dociera do niej. Nie ogląda, nie wysiada na stacji docelowej.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku