Královny nemají nohy 1/10 (1979)
Vladimír Neff. Četba na pokračování. Připravily Ludmila Pokorná, Jana Kopecká. Režie Jana Bezdíčková.
Čte František Filipovský.
Natočeno 1979. Repríza 1. dílu 4. 10. 2021 (ČRo České Budějovice) v cyklu Podvečerní čtení.
Pozn.: Na začátku prvního dílu trilogie – hravě, s humorem a ironickým nadhledem napsané – nazvaného Královny nemají nohy, se ocitneme v domě alchymisty Janka Kukaně z Kukaně, jehož žena právě porodila chlapce. Při Petrově zrození pochopitelně nesmějí chybět tři tajemné ženy – sudičky. A co Petrovi dají do vínku? Krásu, sílu, statečnost, lásku žen, ale i obratnou mysl, a především ducha svobodného a hrdého, jemuž hned tak někdo něco nenakuká.
Lit.: tom [=TOMÁŠ, Jiří]: Rozhlas. Tvorba. R. 1979, č. 30, 25. 7., s. 19–20.
Lit.: Toušková, Martina: Královny nemají nohy. Napínavé a vtipné vyprávění ze života mladého šlechtice čte František Filipovský. In web České Budějovice, 5. říjen 2021 (článek). – Cit.: Romantický příběh o dobrodružných zážitcích rytíře Petra Kukaně z Kukaně zasazený do rudolfinské Prahy a renesanční Itálie. To je román Vladimíra Neffa Královny nemají nohy. (…)
„Oč snazší je přivést na svět dítě, než sestrojit kámen mudrců,“ konstatuje krátce po narození svého syna Petra pan Janek Kukaň z Kukaně, alchymista na dvoře císaře Rudolfa II. Ale přimět malého chlapce k tomu, aby s láskou a vášní šel ve stopách svého otce, se také ukáže být nelehkým úkolem.
„Když Petrovi bylo šest let, dožádal se pan Janek pomoci jeho dětských rukou pro sbírání kapek rosy z lístků tajemné rostliny zvané alchemilla neboli kontryhel, prostonárodní husí nožka. Pro šestiletého chlapce to bylo krušné, ještě rozespalý lézt za časného rána po čtyřech po zahradě v mokré trávě a kapku po kapce střásat do pohárku pitomou alchymistickou rosu.“
Už odmalička Petr nenáviděl otcovu dílnu páchnoucí čpavkem a vystydlým kouřem, byla ponurá, tmavá a smrděla vskutku ohavně. Vyrostl z něj nikoli pošetilý alchymista, ale mladý a krásný muž ducha svobodného a hrdého, jemuž hned tak někdo něco nenakuká. Ani doma, ani ve světě.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Také načetl Jan Hyhlík roku 2002 v rámci celé trilogie Petra Kukaně z Kukaně od Vladimíra Neffa