Stará dáma vaří jed 1/6 (2006?)
Arto Paasilinna. Četba na pokračování černé grotesky na aktuální téma. Překlad Markéta Hejkalová. Připravila Miloslava Ruzhová. Režie Hana Kofránková.
Účinkují Blanka Bohdanová a Jiří Lábus.
Natočeno v roce 2006 (?) (6x 30 min.). Premiéra (?) 2.-7. 9. 2006 na stanici ČRo 3 Vltava.
Lit.: (anonym): Arto Paasilinna: Stará dáma vaří jed. In web ČRo 2. 7. 2006 (anotace). – Cit.: Hrdinkou nového humoristického románu oblíbeného finského spisovatele je důstojná stará dáma, vdova po plukovníkovi Linnea Ravasková, která se všemožně obětuje svému nepovedenému synovci – prodá luxusní byt v Helsinkách, aby za něj mohla zaplatit dluhy, odevzdává jemu a jeho dvěma zlotřilým kumpánům každý měsíc důchod… Pak ji ale jednoho dne synovec nutí, aby napsala závěť – a stará dáma se vzepře. Rozhodne se vzít věci do vlastních rukou a čtenáři s napětím sledují, jakou kaši (ale kdyby jenom kaši!) ty staré, vrásčité a křehké ruce dokážou navařit. V knize nechybí černý humor, scény jako z grotesky, dobrodružné plavby po rozbouřeném moři, několik mrtvol… Paasilinna je v celé Evropě populární právě proto, že dokáže poutavě a čtivě psát o vážných věcech – jako třeba o tom, že i staří lidé mají právo na život podle svých představ.
Úhel pohledu Aarto Paasiliiny na finskou současnost je poněkud humoristický, poněkud cynický a hodně kritický. Hrdinkou jeho románu Stará dáma vaří jed je na první pohled sympatická vdova po plukovníkovi, při dalších pohledech ovšem vychází najevo nejen její schopnost vraždit, ale také fašistická minulost jejího manžela plukovníka, její maloměšťácká morálka a další nepěkné vlastnosti. Ke spoustě svých postojů a činů má ovšem stará dáma důvod: synovec a jeho kumpáni ji opravdu terorizují.
Prostředí tří mladých delikventů, z nichž jeden je synovec paní plukovníkové, umožňuje zase sarkastické glosy na téma sociálního státu, moderního blahobytu západoevropského střihu, generačního rozporu a tak dál. U finského autora je obdivuhodné a velmi zábavné, jak umí nastrojit situace, jež do sebe dokonale zapadají, a na nich ukázat nejrůznější problémy a komplikace každodenního života, který se velmi podobá životu u nás v Česku.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku