Lanďák 1/5 (2011, 2015)

Pavel Landovský a Helena Albertová. Portrét osobitého českého herce, který si vždy dokázal jít za svým přesvědčením, jakkoli mu to vyneslo mnoho životních problémů. Pro rozhlas připravila Jana Klusáková. Zvukový mistr Tomáš Gsöllhofer. Hudební spolupráce Hana Brothánková. Režie Vlado Rusko.

Čte Michal Pavlata a Stanislava Jachnická.

Natočeno 2011. Premiéra 23. – 27. 5. 2011 (5 x 25 min.). Repríza 11. – 15. 4. 2021 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).

Vydala Radiotéka v roce 2015 (MP3).

Lit.: Tamchyna, Robert: Od 23. května vysíláme Četbu na pokračování „Lanďák“. In web ČRo, květen 2011 (článek). – Cit.: Vzpomínky herce Pavla Landovského, které sepsal spolu se svou ženou Helenou Albertovou, jsou stejně svérázným svědectvím o životě a herectví této nepřehlédnutelné osobnosti českého divadla, jako je svérázný on sám.

Jsou psány s ohromnou uvolněností, herec zdánlivě bez hlubší koncepce skáče z jednoho tématu do druhého, používá jazyk a výrazivo, které má hodně daleko ke spisovné češtině, ale bez těchto prostředků by jeho memoáry postrádaly autenticitu a přesvědčivost.

Landovský vzpomíná na klukovská léta, nejbližší příbuzné, cestu k divadlu, první profesionální štaci v Šumperku, o něco později v Klatovech, na setkání s Václavem Havlem, na průšvihy a maléry, na vyhazovy, na podpis Charty 77, ale také na svá dramata, která začal psát v 60. letech. Posléze také na svou emigraci. Je to vyprávění dramatické, chlapské, plné humorného nadhledu, ale zároveň drsné otevřenosti a upřímnosti.

„Moje vyprávění působí jako veselý historky z natáčení, ale jako emigrant jsem se musel vyrovnat se spoustou věcí. Odchodem z Čech jsem přišel vo doupě, ve kterým sem se vyznal. V Rakousku jsem po celou dobu zápolil s tím, že jsem na začátku neuměl vůbec německy, a i když jsem se pak doučil, pořád jsem mluvil špatně a s akcentem. Neměl jsem tam žádný příbuzný, jen pár kamarádů, a hlavně jsem nevěděl, jak to tam chodí. Než jsem to pochopil a naučil se v tom plavat, uplynulo šest sedm let.“

Čtení z memoárů Pavla Landovského „Laňdák“ v režii Vláda Ruska a v interpretaci Michala Pavlaty vysílá Dvojka Českého rozhlasu od 23. května vždy ve 22:05.

Lanďák – navzdory všemu, včetně své nesnesitelnosti – je neobyčejně citlivý , čestný, jemný a dost komplikovaný člověk a je to ještě navíc skvělý herec. Činoherní klub, který ho později přijal, umožnil jeho herectví rozkvést a rozvinout se tak, jak by mu to tehdejší „Zábradlí“ ani nikdy neumožnilo… Václav Havel

Zvláštní a velmi osobitá je tahle umělecká filosofie, zvlášť když si uvědomíme, že jejím autorem je herecký naturščik Pavel Landovský (11.9.1936),který u divadla začínal jako řadový statista v Teplicích na severu Čech. Plné a šťavnaté hrozny života, které se pak neopakovatelným syrovým způsobem probouzely ve všech jeho filmových a divadelních postavách, poznával Pavel Landovský v šedesátých letech na jevištích v Šumperku, v Klatovech nebo v Pardubicích. Důstojnou korunou téhle spletité divadelní anabáze bylo angažmá v pražském Činoherním klubu. Pět let na oblasti ale přineslo Pavlu Landovskému vedle mnoha vzácných zkušeností i několik jedinečných setkání – např. s Josefem Šmídou, poválečným zakladatelem avantgardního Větrníku. ( Pavel Landovský na Josefa Šmídu vzpomíná jako na svého snad jediného učitele, kromě Vlasty Fabiánové, která mu – když při zkouškách na DAMU už počtvrté neuspěl – poskytla desetiminutovou výuku. Na chodbě školy Landovskému poradila, ať na nic nečeká a jde k divadlu přímo a rovnou. Hned teď.) Na jednom z večírků po premiéře v Divadle Na zábradlí představil herec Jaroslav Vízner Pavla Landovského talentovanému dramatikovi, který toho svérázného hromotluka s orlím nosem zprvu považoval spíš za instalatéra nebo automechanika. Brzy mě však dorazil tím, že je herec a musí hrát u nás na Zábradlí – vzpomíná na první setkání s Pavlem Landovským dnešní prezident Václav Havel.

Nejen přátelství s Václavem Havlem změnilo život Pavla Landovského v sedmdesátých letech naprosto zásadním způsobem. Citlivý vnitřní kompas člověka, kterému jsou nespoutaná přírodní volnost a svoboda slova a myšlení nadevše, nemohl snášet tehdejší politickou atmosféru. Pavel Landovský proto nechybí mezi prvními signatáři Charty 77. Hraje v bytovém divadle Vlasty Chramostové a myslím si, že s trochu potutelným úsměvem a jistou mírou zadostiučinění píše – skrytý za jmény přátel – několik dílů rozhlasového seriálu Jak se máte, Vondrovi? Je to neuvěřitelně komický paradox té doby : Jiřina Švorcová čte v rozhlase texty Pavla Landovského, který od r. 1975 nesmí veřejně vystupovat…

V jednom z prvních a mohu-li soudit i nejúspěšnějších dramatických pokusů Pavla Landovského – v jeho Hodinovém hoteliérovi ( poslední divadelní role pro Oldřicha Nového) je věta: Každý má právo udělat jenom to, co unese. Olga Havlová říkávala: Člověk má dělat jenom to, na co má sílu. Nevím, jak si ti dva rozuměli, jak se paní Olga dívala na toho hromotluka, o kterém její muž napsal: že je dost komplikovaný jako člověk, ale taky neobyčejně citlivý a jemný. Zdá se mi ale, že se Olga Havlová mohla s Pavlem Landovským potkat především ve zkušenostech života, který oba – jak jednou Pavel Landovský napsal – vystudovali odspodu. A to je asi ten jedině správný klíč k pochopení přírodního herectví i života Pavla Landovského. Světového a evropského kosmopolity, muže, který nikdy nezapomíná, kde má své kořeny…

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zdá se, že to v roce 2015 vydal Radioservis:
(pokud je to ono, pak jsou u jednotlivých dílů uvedeni další tvůrci)
https://www.radioteka.cz/detail/croslovo-38856-helena-albertova-pavel-landovsky-landak

–> Baba Jaga -> Stanislava Jachnická uvádí a zakončuje. To chceš prostě na začátku milión keců a na konci to samý, kdo to četl, kdo to napsal a za dvacet minut další díl. V rádiu ok, rozumím, dejme tomu, ale na CD nebo tak bych to hodil z okna! To snad soudruzi nikdy mluvené slovo neposlouchali, páč dát si to v kuse, tak to hoděj s těma řečma z okna taky. No nic, pointa je, že to výborně namluvil pan Pavlata a Jachnická je jen úvod a závěr.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)