Osudy – Psancem 1/10 (2007)

Heřman Josef Tyl. Vlastní životopis opata z kláštera v Teplé. Vzpomínky na dobu věznění v nacistických a komunistických lágrech. Pořad připravil Dominik Mačas. Režie Miroslav Buriánek.

Účinkuje Miloš Stránský.

Připravila Plzeň v roce 2007.  Premiéra prvního dílu 26. 3. 2007 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.; 30 min.).

Repríza 1. dílu 23. 2. 2014 (ČRo Plzeň, 18:04 h.)  v rámci programové rubriky „Křesťanská vlna“ – 1 x za měsíc – neděle, repríza posledního dílu 28. 12. 2014; 1. dílu 26. 11. 2018 (ČRo Plus, 23:33 h) v cyklu Radiokniha.

Lit.: Hromada, František:  Heřman Josef Tyl: Psancem – 1. část. In web ČRo Plzeň, únor 2014 (anotace). – Cit.:  V letošním roce si připomínáme 100. výročí narození tepelského opata, vězně nacistických i komunistických koncentračních táborů Heřmana Josefa Tyla. V Křesťanské vlně budeme jednou měsíčně číst na pokračování z jeho autobiografické knihy Psancem. V první části uslyšíme reflexi věznění mladého kněze v brněnských Kounicových kolejích a v Osvětimi. 

Lit.: Mačas, Dominik: SERIÁL. Heřman Josef Tyl: Psancem. In web ČRo Plus, 27. listopad 2018  (článek). – Cit.: Vzpomínky tepelského opata Heřmana Josefa Tyla sledují jeho osudy v nacistických a komunistických lágrech, a také v krátkém mezidobí po druhé světové válce, kdy působil v premonstrátském klášteře v Teplé.

Heřman Josef Tyl se narodil v Cakově na Moravě 31. července 1914. V Náměšti na Hané navštěvoval Měšťanskou školu. Maturoval v roce 1935 na gymnáziu v Prešově. V témž roce vstoupil do noviciátu, respektive kandidatury kláštera premonstrátského řádu v Nové Říši.

Po studiu v bohosloveckém semináři v Brně byl 5. července roku 1940 vysvěcen na kněze a stal se novicmistrem v Nové Říši. A právě zde, v roce 1942, kdy klášter přepadlo gestapo, začíná první část jeho memoárů.

Po návratu z věznění v nacistických lágrech následovalo krátké období klidu, kdy Heřman Josef Tyl působil v premonstrátském klášteře v Teplé jako převor – administrátor. Po komunistickém převratu se ale stal znovu pronásledovanou osobou.

V roce 1952 byl odsouzen ke dvanácti letům žaláře. Za mřížemi si jich nakonec „odseděl“ šest. Po návratu pracoval v JZD a teprve v polovině 60. let mohl znovu působit v duchovní správě. Během normalizace ale o tzv. státní souhlas opět přišel. Do tepelského kláštera se mohl vrátit až v roce 1989, jako opat ho ale řídil už jen tři roky.

Heřman Josef Tyl byl mužem neochvějné víry a lásky k Bohu a člověku. Je jednou z velkých osobností české katolické církve 20. století. Tyl byl trýzněný dvěma totalitními režimy a přesto zůstal člověkem statečným a pevným. Světlou vzpomínku si na něj dodnes uchovává řada bratří premonstrátů, spoluvězňů a věřících, se kterými se během své dramatické životní pouti setkal.

Pořad v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 2007 připravil Dominik Mačas. V režii Miroslava Buriánka účinkuje Miloš Stránský. Desetidílná četba na pokračování vznikla podle životopisné knihy Psancem, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)