Rozprávky tisíc a jednej noci 1/24 (Pohádky tisíce a jedné noci, 2008)

Pohádkový seriál. Překlad prof. PhDr. Ján Pauliny, Ph.D. Rozhlasová úprava Anna Grusková. Hudební spolupráce Miroslav Nemec. Zvuková spolupráce Peter Daniška. Dramaturgie Beáta Panáková. Režie Peter Palik.

Účinkují Helena Krajčiová a Peter Rúfus.

Připravilo Literárno-dramatické centrum Slovenského rozhlasu Bratislava v roce 2008 (? x 11 min.).

Díly (názvy odvozeny podle ohlášení SRo): 1. O kráľovi Šahrijárovi a jeho bratovi, 2. O závistlivom susedovi, 3. O dvoch čiernych sukách (o závisti žien), 4. Vlk a líška, 5. Vlk a líška (pokračovanie), 6. O oddanej láske Azízy k Azízovi (o ženskej obetavosti), 7. O oddanej láske Azízy k Azízovi (pokračovanie), 8. O troch jabĺčkach, 9. Príbeh zaľúbeného kupca a bohatej ženy (o ženskej oddanosti a láske), 10. Príbeh zaľúbeného kupca a bohatej ženy (pokračovanie), 11. O oddanosti a láske Nima a Numy, 12. O oddanosti a láske Nima a Numy (pokračovanie), 13. O oddanosti a láske Nima a Numy (pokračovanie), 14. O Alí Babovi a štyridsiatich zbojníkoch, 15. O Alí Babovi a štyridsiatich zbojníkoch (pokračovanie), 16. O Alí Babovi a štyridsiatich zbojníkoch (pokračovanie), 17. O Alí Babovi a štyridsiatich zbojníkoch (pokračovanie), 18. O Alí Babovi a štyridsiatich zbojníkoch (pokračovanie), 19. Alládín a jeho čarovná lampa, 20. Alládín a jeho čarovná lampa (pokračovanie), 21. Alládín a jeho čarovná lampa (pokračovanie), 22. Alládín a jeho čarovná lampa (pokračovanie), 23. Alládín a jeho čarovná lampa (pokračovanie), 24. Alládín a jeho čarovná lampa (pokračovanie).

Pozn.: Tisíc a jedna noc je azda najznámejšia a najčítanejšia zbierka rozprávok. Ak by sme sa chceli vybrať tam, kde kedysi vznikla, museli by sme sa vydať na dlhú karavánovú cestu. Najprv do Indie, lebo odtiaľ pochádza úvodná rozprávka o múdrej Šahrazáde a krutom kráľovi Šahrijárovi, ktorá tvorí rámcové rozprávanie celej zbierky. Je vretenom, okolo ktorého sa spriadali nitky mnohých a mnohých rozprávaní, šnúrou, na ktorú sa navíjali perly, ako povedal jeden básnik.

Kráľa kedysi oklamala jeho manželka, ktorá sa v dobe jeho neprítomnosti milovala so svojimi otrokmi. Keď sa to dozvedel, nechal ju aj otrokov popraviť a zanevrel na ženy, o ktorých bol presvedčený, že žiadna z nich nevydrží byť v manželstve verná. Oženil sa preto každý deň s jednou pannou, strávil s ňou noc a ráno ju dal popraviť. Po troch rokoch nezostalo v jeho meste žiadne dievča, s ktorým by sa mohol ešte oženiť. Keď Šahrijár prikázal svojmu vezírovi, Šahrazádinmu otcovi, aby mu priviedol ďalšiu dievčinu, márne a so strachom z kráľa blúdil mestom. Keď prišiel domov, jeho dcéra videla, že má starosti. Otec jej všetko porozprával a ona sa ponúkla, že sa stane ďalšou kráľovou ženou. Jej otec s tým nesúhlasil, ale Šahrazád sa nedala odradiť. Požiadal však svoju sestru, nech jej menom požiada kráľa, či mu môže večer rozprávať príbeh. Šahrijár súhlasil, a tak Šahrazád rozprávala kráľovi počas tisíc a jednej noci príbehy, ktoré boli tak dlhé, že nikdy neskončili na svitaní. Pritom, kráľ bol vždy zvedavý na pokračovanie. Keď Šahrazád svoje rozprávanie, počas ktorého porodila kráľovi troch synov, dokončila, nechal ju Šahrijár pre jej múdrosť, vernosť a lásku k nemu nažive.

Popri chlapských zápasoch zažívajú hrdinovia príbehov z Tisíc a jednej noci ľúbostné dobrodružstvá s bohatierskymi pannami, amazonkami s nezahalenými tvárami. Z ich očí sršia iskry, ich pohľady rozpaľujú a spaľujú mužov. Zbierka prináša aj ukážky rafinovaného humoru.

V pestrej galérii postáv Tisíc a jednej noci nechýbajú žobráci, potulní mnísi, figliari, podvodníci, zlodeji, zločinci, bieli aj čierni otroci a eunuchovia. Cudné i hriešne manželky, bohaté i chudobné nevesty–panny, slobodné a rozvedené ženy, otrokyne a kurtizány, no všetky krásne a všetky bez výnimky túžiace po láske. Nepriestupné dvere háremov sa v Tisíc a jednej noci často otvárajú aj bez zázračného „Sezam, otvor sa!“ (anotace vydavatele)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)