Nocleh v umrlčí komoře (2007)

Z pamětí amerického detektiva Léona Cliftona. Připravil Petr Turek. Účinkuje Pavel Soukup. Režie Vlado Rusko.

Premiéra 10. 8. 2007 v Pokračování za pět minut (118 min.).

Lit.: (anonym): Nocleh v umrlčí komoře. In web ČRo 10. 8. 2007 (anotace). – Cit.: V cyklu Pokračování za pět minut se příběhy „nejlepšího amerického detektiva“ dobře osvědčily. Více než třísetsvazková série příběhů detektiva Léona Cliftona začala vycházet někdy kolem roku 1910 a stala se synonymem „brakové“ literatury. Příběh s názvem Nocleh v umrlčí komoře slibuje opět řadu absurdních scén s vševědoucím a takřka všemocným detektivem Cliftonem. Připravil Petr Turek. V režii Vlada Ruska účinkuje Pavel Soukup.

Ze svazečku s podtitulem „Detektivní novely sv. 85 – dle zápisků amerického detektiva Léona Cliftona – autorisovaný překlad – nakladatel Rudolf Storch – knihkupec v Karlíně“.

V cyklu Pokračování za pět minut se příběhy „nejlepšího amerického detektiva“ dobře osvědčily. Více než třísetsvazková (bibliografie, patrně neúplné, uvádějí celkem 312 pokračování) série příběhů detektiva Léona Cliftona začala vycházet někdy kolem roku 1910 a stala se synonymem „brakové“ literatury. Příběh s názvem Nocleh v umrlčí komoře slibuje opět řadu absurdních scén s vševědoucím a takřka všemocným detektivem Cliftonem.

A jak vypadalo mládí slavného detektiva? „Byl nalezen v prérii v Nebrasce jako dítě tříleté, a místo aby plakal a volal po pokrmu, rozhrabával mravenčí kopky a živil se mravenci. Soucitní lidé ze Smithsvillu se ho ujali a vychovávali až do 10 let, kdy jim utekl a stal se nejdříve cowboyem, pak kočovným obchodníkem s drobným zbožím, potom kuchtíkem na parníku, nakonec číšníkem v Pullmanových vozech pacifické dráhy. (. . .) Ve věku dvaceti let vrhl se do víru života, v němž promarnil veškeré své jmění, načež odešel do Texasu, kde se živil slíděním po zlodějích koní (. . .). Později začal své detektivní umění provozovati jako pravý sport. Jeho obratnost, duchapřítomnost a vynalézavost je nevyčerpatelná. Dovede se přestrojiti lépe než herec, a ani vlastní jeho choť ho často nepoznala. . .“

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)