Hrdelní příběhy z Prácheňska 1/5 (2012)
Vladimír Šindelář a Jiří Pešta. Kriminální případy odehrávající se na Písecku, Strakonicku a Horažďovicku v letech 1613 – 1841. Připravil Dominik Mačas. Režie Miroslav Buriánek.
Účinkuje Josef Nechutný.
Nastudoval ČRo Plzeň v roce 2012. Premiéra 21. – 25. 1. 2013 (ČRo 2 Praha, 22:05 h.; 25 min). Repríza 19. – 23. 1. 2015 (ČRo 3 Vltava, 0:35 h. a 2:30 h.) v cyklu Noční bibliotéka.
Obsah: 1. O nepoctivém písaři – 2. Případ prodavačů kořalky – 3. Případ mrtvého hokynáře – 4. Případ kachních vajec – 5. Případ bezrukého myslivce
Pozn.: Hrdelní příběhy z Prácheňska jsou společným dílem autorů Vladimíra Šindeláře a archiváře Jiřího Pešty, kteří zaměřili svou pozornost na hříchy našich předků, odehrávající se na Písecku, Strakonicku a Horažďovicku, tedy v historickém kraji Prácheňském. Jednotlivé kriminální příběhy se odehrávají v rozmezí let 1613 – 1841 a jsou natolik rozmanité, že si jistě každý čtenář najde to, co ho zajímá. Zájemci o historii se zde například dočtou, jak se v Písku trestala manželská nevěra. či dvojženství, jak skončila dívka, která obcovala se svým bratrem, jaký trest očekával poddaného čeledína za sodomii neboli pohlavní styk se zvířaty nebo jak skončil sedmnáctiletý sklářský pomocník, jenž roku 1769 zavraždil v šumavských hvozdech Žida. Autoři na stránkách knihy dále popisují třeba vraždu, jíž se kvůli několika hltům kořalky dopustil na své manželce roku 1802 vojenský dovolenec Šebesta nedaleko obce Temelín nebo smutný příběh ševcovského tovaryše, který roku 1824 V Písku ubodal svou nevěrnou milenku.
Lit.: Vojtíšková, Zuzana: V. Šindelář, J. Pešta: Hrdelní příběhy z Prácheňska – 22. ledna. In web ČRo 2 Praha, leden 2013 (anotace). – Cit.: Hříšní lidé kraje Prácheňského a jejich zločiny, to je téma nové pětidílné Četby na pokračování, kterou vysíláme na Dvojce ČRo od 21. do 25. ledna. Budeme listovat knížkou Vladimíra Šindeláře a Jiřího Pešty Hrdelní příběhy z Prácheňska.
Autoři v ní popisují kriminální případy, které se skutečně staly, ať už jde o mordy, krádeže, podvody, nevěry nebo cizoložství. Jejich děj se odehrává na Písecku, Strakonicku a Horažďovicku v rozmezí let 1613 až 1841. (…)
Vladimír Šindelář (* 2. května 1959, Písek)
Původně vyučený typograf se po skončení základní vojenské služby a krátkém působení v milevské tiskárně znovu vrátil na nějaký čas do vojenského sukna – působil jako praporčík v další službě v Táboře, kde řídil jedno z oddělení vojenské tiskárny. Po odsloužení vojenského závazku pracoval v oddělení propagace píseckého Jitexu a od roku 2000 působí v Milevském muzeu, nejprve jako správce fondu militárií, od července 2004 jako ředitel muzea. Odborné znalosti si prohloubil studiem Střední knihovnické školy v Brně, kterou ukončil roku 1991.
Už od mládí se živě zajímal o staré zbraně a šerm. Ukázkám starého renesančního šermu se při občasných vystoupeních svého souboru Collegium 1570 věnuje až dodnes.
V 80. letech se začal zabývat dějinami katů a poprav, hrdelního práva a staré justice. V rámci své muzejní činnosti koná po celém jihočeském regionu přednášky na historická témata.
Publikovat začal počátkem 80. let, nejprve v regionálním tisku. Jeho články o zbraních se záhy začaly objevovat v řadě časopisů.
Od novinových článků byl už jen krůček k vydávání vlastních knih. V září 2006 převzal za svazek „Po bitevních polích jižních Čech“ mezinárodní cenu E. E. Kische, udělovanou za literaturu faktu. Je členem Jihočeského klubu Obce spisovatelů od roku 2003 a členem Obce spisovatelů od roku 2007.
Zbožňuje barokní hudbu a dobrý holandský tabák do své dýmky.
Zdroj: Spolek pro rozvoj kultury v Milevsku
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Názvy jednotlivých příběhů převzaté z ohlášení reprízy
19.-23.1.2015, 0:35 ČRo Vltava v programové řadě Noční bibliotéka. V programu TR ani na webu nebyly uvedeny. Nemusí to tedy být přesné znění.
1. O nepoctivém písaři
2. Případ prodavačů kořalky
3. Případ mrtvého hokynáře
4. Případ kachních vajec
5. Případ bezrukého myslivce