Pan Pip 1/10 (2013)

Lloyd Jones. Četba na pokračování. Osudy malé Matildy, holčičky z Šalamounových ostrovů v době, nepokojů a válečného konfliktu jsou výbornou aluzí klasického románu „Nadějné vyhlídky“ od Charlese Dickense. Překlad Ladislav Šenkyřík. Připravila Dagmar Oravová. Režie Aleš Vrzák.

Čte Apolena Veldová.

Natočeno 2013. Premiéra 21. 1. –30. 1. 2014 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.).

Lit.: Zemančíková, Alena: Pan Pip na Šalamounových ostrovech. In Týdeník Rozhlas 4/2014, s. 9 (článek). – Cit.: Kniha novozélandského spisovatele Lloyda Jonese (1955) Pan Pip se v roce 2006 dostala do finále prestižní Man Booker Prize, což způsobilo zásadní průlom v Jonesově dosavadní spisovatelské kariéře a vyneslo mu renomé významného anglicky píšícího autora z jižní polokoule.

Mnohovrstevnatý román Lloyda Jonese Pan Pip je zcela nevšední čtení, nejen pro množství nám neznámých geografických i historických reálií, ale i díky prolínání klasického literárního světa viktoriánské Anglie s realitou konce 20. století na ostrovech v Tichém oceáněPříběh románu Pan Pip, který od 21. ledna jako četbu na pokračování připravil Český rozhlas Vltava, se odehrává na Šalamounových ostrovech v devadesátých letech 20. století. Ohromné zásoby mědi ostrova Bougainville jsou jeho bohatstvím i prokletím. Znečištění Zátoky císařovny Augusty odpadem z dolu Panguna vyvolalo odpor domorodého obyvatelstva a důlní společnost byla nucena těžbu ukončit. Vývoj událostí posílil separatistické tendence, které vyvrcholily vznikem Bougainvillské revoluční armády, následnou blokádou ostrova ze strany Papuy-Nové Guineje a konečně krvavou občanskou válkou. Tolik stručný historický a zeměpisný úvod – v tomto bodě začíná děj románu Lloyda Jonese.
Brzy po začátku nepokojů nastoupí na místo učitele v domorodé vesnici podivínský pan Watts, který je posledním bělochem, jenž ve vesnici zůstal a neuchýlil se do bezpečí australských měst. Říká se mu Bulva a žije tu spolu se svou ženou Grace, o níž se vypráví, že se zbláznila. Učitel, který nemá žádné učebnice ani zkušenosti, se rozhodne dětem předčítat na pokračování kapitoly Dickensových Nadějných vyhlídek. Kniha se ale ztratí a děti ji ve škole po paměti rekonstruují, zatímco probíhá několik přepadení ostrova.
Příběh vypráví dvanáctiletá Matilda, která na jedné straně bere smrtelně vážně osudy Dickensových postav, na straně druhé s věcností až otřesnou popisuje hrůzy války mezi vzbouřeneckými oddíly a oficiální armádou – v krutosti si jedni s druhými nezadají. Důležitým momentem jejího dětského života je hluboká nedůvěra až nepřátelství, které chová její matka k bělošskému učiteli. Matilda prožívá osudovou podobnost s Pipem, literárním hrdinou Dickensova románu, neboť je stejně jako on vystavena útrapám a nebezpečí a později se jí stejně jako jemu dostane zázračného vysvobození.
Důležitým tématem knihy je jazyk a jeho role v osvojování si vlastního světa. Matilda má na počátku vyprávění omezenou slovní zásobu. Postupně se však díky učiteli a Dickensovu románu seznamuje se spoustou nových výrazů a její pohled na život a dění okolo ní prochází značným vývojem. Podobně je to i s učitelem, panem Wattsem: nejprve je ostatními vysmíván jako Bulva a je vlastně vyčleněn z ostrovní komunity, později si získává autoritu a stává se pro děti i část dospělých hrdinou.
Malá Matilda unikne při strašném masakru z ostrova, ztratí matku, setká se s otcem, který pracuje v Austrálii pro velkou globální firmu, vystuduje univerzitu, navštíví Anglii a po celý čas pátrá po skutečné identitě a minulosti svého učitele. Pochopitelně při tom narazí na mnohou lež a dočká se deziluze. Co jí však zůstane, je láska k literatuře.
Mnohovrstevnatý román Pan Pip je zcela nevšední čtení, nejen pro množství nám neznámých geografických i historických reálií, ale i díky prolínání klasického literárního světa viktoriánské Anglie s realitou konce 20. století na ostrovech v Tichém oceáně. Připomíná, jak rozličné podoby má svět, kterého se v 19. století zmocnily koloniální státy Evropy se svými civilizačními vymoženostmi i katastrofami, a jak významově bohaté a nejednoznačné je slovo kultura
.

-view- (= Vieweghová, Šárka): Radioraport – Novoroční výzvy. In Týdeník Rozhlas 4/2014, s. 21 (rozhovor s Alešem Vrzákem).

Lit.: Oravová, Dagmar: Lloyd Jones: Pan Pip. In web ČRo 3 Vltava, leden 2014 (článek + ukázka k poslechu). – Cit.: Knihou současného novozélandského spisovatele Lloyda Jonese Pan Pip představujeme významného anglicky píšícího autora z jižní polokoule.

Desetidílnou Četbu na pokračování poslouchejte na Vltavě od 21. ledna vždy v 18:30. Jednotlivé díly četby si můžete po odvysílání poslechnout vždy ještě celý jeden týden na stránce Hry a literatura.

Příběh románu se odehrává na Šalamounových ostrovech v devadesátých letech 20. století. Ohromné zásoby mědi ostrova Bougainville jsou jeho bohatstvím i prokletím, jež vyústí v krvavou občanskou válku. V tomto bodě začíná děj románu Pan Pip.

Příběh vypráví Matilda, na počátku dvanáctiletá, na konci příběhu dospělá, univerzitně vzdělaná dívka, která na jedné straně bere smrtelně vážně osudy Dickensových postav z románu Nadějné vyhlídky, podle nichž děti učí bělošský učitel, na druhé straně s věcností až otřesnou popisuje hrůzy války mezi vzbouřeneckými oddíly a oficiální armádou.

Důležitým tématem knihy a také kvalitou, která ji předurčuje pro rozhlasovou četbu, je jazyk a jeho role v osvojování světa.

Matilda má na počátku vyprávění omezenou slovní zásobu. Postupně se však díky učiteli a Dickensovu románu seznamuje se spoustou nových výrazů a její pohled na život a dění okolo ní se proměňuje.

Mnohovrstevnatý román novozélandského spisovatele Lloyda Jonese je nevšední čtení, nejen pro množství nám neznámých geografických i historických reálií, ale i kvůli prolínání klasického literárního světa Dickensovy viktoriánské Anglie s realitou konce 20. století na ostrovech v Tichém oceáně.

Připomíná, jak rozličné podoby má svět, kterého se zmocnily v 19. století koloniální státy Evropy se svými civilizačními vymoženostmi i katastrofami a jak významově bohaté a nejednoznačné je slovo kultura.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)