Plebejství a vulgarizace kultury v přítomnosti (2003)
Miloš Weingart. Úvaha českého lingvisty. Připravil Petr Turek. Režie Dimitrij Dudík.
Účinkuje Lukáš Hlavica.
Natočeno 2003 (15 min.). Repríza 20. 11. 2015 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.) v cyklu Psáno kurzívou.
Lit.: anonym: Miloš Weingart: Plebejství a vulgarizace kultury v přítomnosti. In web ČRo 3 Vltava, listopad 2015 (článek). – Cit.: Miloš Weingart, 1890-1939, český jazykovědec-slavista, vystudoval klasickou a slovanskou filologii a srovnávací jazykozpyt, od r. 1927 profesor FF UK v Praze. Zabýval se staroslověnštinou, srovnávacím slovanským jazykozpytem, spisovnou výslovností češtiny, studiem byzantsko-slovanských kulturních vztahů.
Spolu s Bohumilem Havránkem uspořádal významný sborník statí Pražského lingvistického kroužku s názvem Spisovná čeština a jazyková kultura, který byl polemickou výzvou puristické a „brusičské“ jazykové linii redakce časopisu Naše řeč. Stať s názvem Plebejství a vulgarizace kultury v přítomnosti byla převzata z revue Listy pro umění a kritiku, r. I, č. 6, 1933/34.
Autor v textu z počátku 30. let 20. století píše slova nadmíru aktuální i dnes: „Plebejstvím tu míním nikoli snad snižování lidovosti, demokratičnosti – to je mne úplně vzdáleno! Plebejstvím tu nazývám, abych se vyjádřil přeneseně, přízemní stav duševní, čili lépe neshodu mezi společenským postavením a společenskými úkoly na straně jedné a duševním obzorem, vyspělostí a kulturní vnímavostí na straně druhé. Je to typický rys povýšenců, ať se stali povýšenci politikou, úřadem či penězi: získali nebo koupili si moc, jméno, pozemské statky, ale plody kultury pro ně ještě neuzrály.
Věda, literatura, hudba, výtvarné umění… vše to, bez čeho kulturní člověk nemůže žít, jsou jim cizí nebo lhostejné, nebo malicherné, nebo i směšné. (…) Je u nás tak málo soukromých podporovatelů vědeckých podniků, a ti, kteří jsou, a kteří zejména ve svých odkazech pamatují na kulturní instituce, náleží spíše našemu prostřednímu a menšímu kapitálu, nikoli rodinám nejbohatším.“
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku