Prolomit vlny – Univerzita Karlova uzavřela partnerství s Home Creditem (2019)

Ivo Bystřičan. Komentář. Proč bychom se měli obávat partnerství Univerzity Karlovy s kontroverzní firmou?

Natočeno 2019. Premiéra 8. 10. 2019 (ČRo Rádio Wave, 4 min).

Lit.: Bystřičan, Ivo: Univerzita Karlova uzavřela partnerství s Home Creditem. Dočkáme se diplomek o zadlužování v Číně? In web ČRo Radio Wave, 8. říjen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Univerzita Karlova v nápadné tichosti uzavřela partnerství se společností Home Credit, spadající do portfolia PPF. Prestižní veřejná instituce se s touto informaci zatím moc nechlubí, zmínka se nejdřív objevila na twitteru samotné PPF. Nejedná se přitom o zanedbatelnou věc. Home Credit si smluvně vymínil status hlavního partnera UK, protože spolupráce dle smlouvy „převyšuje obvyklou úroveň partnerství“.

Rámcová smlouva o partnerství říká, že Home Credit může na jedné z nejstarších univerzit v Evropě poskytovat peníze na vybrané projekty fakult ve všech oblastech vzdělávání, výzkumu a vývoje, podporovat vybrané studenty, platit hostující profesory, sponzorovat účelové studentské a vědecké granty nebo účelově přispívat na mzdy vědecko-výzkumných pracovníků.

Home Credit to v souladu se svou podnikatelskou tradicí jistě nečiní jen pro své dobré jméno. Podle smlouvy má možnost po tři roky vybírat, koho, co a proč bude podporovat. Univerzita mu poskytla prostor, aby v ní posílil to, co se mu může hodit. Nejlépe patrné je to u bodu, dle kterého Home Credit dokonce může navrhovat témata i hodnotící kritéria vědeckých a studentských soutěží. A dokonce témata vědeckých prací, které „reflektují jeho praxi“. Můžeme odhadovat, že asi nepůjde zrovna o reflexi nekalých praktik, lichvy a rizikového byznys modelu, za které je Home Credit v Číně aktuálně kritizován. Univerzita se zavázala zdržet všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno partnera. Těžko říct, jak se na to budou tvářit vědci z Ústavu Dálného východu a univerzitní sinologové, kteří dnes jako jedni z mála kriticky analyzují dění v Číně a jsou protiváhou názorů, které by o tamním dění ráda šířila PPF. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)