O géniovi 1/2 (1999)

Arthur Schopenhauer. Překlad Vítězslav Tichý a J. L. Fischer. Vybral Zdeněk Milt. Režie Josef Melč.

Účinkuje Rudolf Pellar.

Natočeno v roce 1999. Repríza 6. – 7. 5. 2010 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.) v cyklu Psáno kurzívou; 10. – 11. 11. 2016 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.; 2 x 15 min.) v cyklu Psáno kurzívou; 11. – 12. 4. 2019 (ČRo 3 Vltava, 9:10 h.) v cyklu Esej.

Lit.: anonym: Arthur Schopenhauer: O géniovi (1/2). In web ČRo 3 Vltava, květen 2010 (článek). – Cit.: Arthur Schopenhauer byl významný představitel filozofického iracionalismu, kterým se snažil překonat objektivním idealismus Hegelův. Náš pobyt ve světě je dle něho trvalým utrpením, které lze zmírnit jen pomocí křesťanské či buddhistické askeze nebo uměleckou kontemplací.

Thomas Mann uzavřel své „Nesmrtelné stránky ze Schopenhauera“ tímto shrnutím: „Arthur Schopenhauer, narozený v Gdaňsku roku 1788, syn zámožného kupce a matky literárně velmi nadané, byl poslán do ciziny, aby pokračoval v kariéře svého otce. Po otcově náhlé smrti však začal studovat filozofii. Když se dobral vlastního systému pojímání světa jako vůle a představy, pomýšlel na to, stát se lektorem na berlínské univerzitě, avšak jeho vrstevníci mu dlouho odpírali uznání, a to ještě i poté, když získal první cenu v norské filozofické soutěži. Jako odvetu zahájil Schopenhauer jedovatý útok na myšlenky svých kolegů. Tak se stalo, že jeho další život byl osamělý a nešťastný. Zemřel jako zahořklý muž roku 1860 ve věku 72 let.“

Arthur Schopenhauer byl významný představitel filozofického iracionalismu, kterým se snažil překonat objektivním idealismus Hegelův. Náš pobyt ve světě je dle něho trvalým utrpením, které lze zmírnit jen pomocí křesťanské či buddhistické askeze nebo uměleckou kontemplací.

Schopenhauerovy myšlenky na téma „génius“ tvoří náplň jedné z kapitol jeho stěžejního díla Svět jako vůle a představa (1818-1844).

Z překladů Vítězslava Tichého a J. L. Fischera vybral Zdeněk Milt. Vybráno z knih Arthur Schopenhauer – Metafyzika lásky a hudby (Bohuslav Hendrich, Praha 1944, reedice Votobia, Olomouc 1995) a Arthur Schopenhauer – Génius, umění, láska, světec (Symposion, Praha 1923, reedice Votobia, Olomouc 1994).

V režii Josefa Melče účinkuje Rudolf Pellar. Pořad byl natočen r. 1999.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)