Samota (2002)
Henry David Thoreau. Kapitola z knihy Walden aneb Život v lesích. Připravila a uvádí Dagmar Oravová. Překlad a přednes Josef Schwarz – Červinka.
Natočeno 2000. Repríza 1. 10. 2012 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h) v cyklu Psáno kurzívou; 30. 6. 2015 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.; 15min.) v cyklu Psáno kurzívou; 21. 11. 2016 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.; 15min.) v cyklu Psáno kurzívou; 1. 8. 2019 (ČRo 3 Vltava, 14:30 h.) v cyklu Esej.
Lit.: anonym: Henry David Thoreau: Samota. In web ČRo 3 Vltava, červen 2015 (článek). – Cit.: Henry David Thoreau (1817-1862) byl americký filosof, esejista, moralista a básník. V březnu 1845 začal žít samotářský život. Počal si stavět chatku na pozemku vlastněném Ralphem Waldo Emersonem, svým dlouholetým přítelem. Do oné chatky (která jej stála přesně 28 dolarů a dvanáct a půl centu) se symbolicky nastěhoval 4. července 1845 (na americký Den nezávislosti). Od tohoto data se táhnou dva roky a dva měsíce nezávislého života, které Thoreau strávil u jezera Walden.
Toto životní období později Thoreau popsal ve stejnojmenném díle Walden (1854). Během svého pobytu u Waldenu byl při jedné ze svých cest do města zatčen pro daňový dluh. Thoreau totiž vědomě odmítl finančně podporovat stát, který vede bezdůvodnou válku a toleruje otrokářství, a neplatil tzv. daň z hlavy. Ve vězení strávil pouze jednu noc a jeho čin tehdy nevzbudil žádný větší společenský ohlas, ale na jeho základě sepsal Thoreau významný esej Odpor vůči vládě, jenž teprve po jeho smrti získal název Občanská neposlušnost.
Tento esej později významně ovlivnil bojovníky za lidská práva, jako byli např. Mahátma Gándhí nebo Martin Luther King. Thoreau se snažil obrodit osobnost návratem k přírodě. V osamoceném životě v lese viděl prostředek spásy před působením civilizace, k níž měl složitý postoj. Zásadně ji neodmítal, zejména ne kulturu (sám byl velmi vzdělaný a miloval klasická díla antiky, Číny, anglické písemnictví.) Viděl však, že civilizace připravuje člověka o důležitější hodnoty, než které dává, a že sama je zneužívána proti lidem, a ti ji zneužívají na úkor opravdových hodnot ke zbytečnostem a rozmařilosti.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku