Pomáhat /sobě/ a chránit /své kšefty/ (2011)

Martin Schulz.  Fejeton.

Čte autor.

Natočeno 2011. Premiéra 29. 11. 2011 (ČRo 6, 18:10 h.).

Lit.: Schulz, Martin: Pomáhat (sobě) a chránit (své kšefty). In web ČRo 6, 29. 11. 2011 (text fejetonu + nahrávka k poslechu). – Cit.: Mohlo by se to zdát jako dobrá zpráva. Ředitel pražské městské policie byl zadržen i s několika stovkami tisíc „všimného“ za příslib nějaké služby pro magistrátní strážníky. Davy jásají a tleskají, padouch zadržen – tohle se přece v policejní službě, byť „jen“ magistrátní, nedělá!

Zpráva je to ovšem velice špatná. To, že útvar pro odhalování organizovaného zločinu „ulovil“ takto poměrně velkou rybu, je jistě velkým úspěchem v celostátním boji proti korupci. Na druhou stranu, jestli u pana ředitele Kotrouše našli pár set tisíc úplatku, asi si nikdo normální nebude myslet za a), že to bylo poprvé, co pan ředitel bral úplatek, za b), že by byl jediný v téhle zemi, kdo se takto přiživuje u jemu svěřené funkce.

Celá ta příhoda je ostudná, protože jen zřetelně vykresluje, jak daleko se zneužívání státních funkcí dostalo. Nemine den, aby veřejnost nedostala nějakou novou informaci o dalším zvěrstvu z oblasti velkého byznysu, zajisté ovšem propojeného s velkou politikou, nad níž je možné vykroutit si hlavu z pantů.

U policie se tyhle věci berou, jestli je to ještě pravda, o něco přísněji. Když, nedej Bože, nějaký padouch něco způsobí policistovi, je to, jako by sáhl na celý policejní sbor. A opačně by to mělo fungovat podobně: když nějaký policista způsobí malér, srovnatelný s hrabáním pod sebe pana Kotrouše, měl by se zbytek sboru a na něj navázaných orgánů ale rychle postarat o důkladné vyšetření případu a rychlé informování veřejnosti o tom, co se stalo a co se udělalo pro to, aby se to příště a jinde nedělo znovu.

Formálně vzato, nese případ zatčeného, dnes už bývalého, ředitele pražské městské policie Vladimíra Kotrouše i jisté nestandardní znaky. Například: jak bylo veřejnosti sděleno, kauzu „vyřídil“ útvar pro odhalování organizovaného zločinu, nikoli protikorupční policie. Mluvčí útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták to sice vysvětluje tím, že informátor, díky jemuž se na tento případ přišlo, se obrátil přímo na tento speciální útvar, a ten – na oplátku – prý nechtěl zklamat informátorovu důvěru.

Dobrá, protože jsme všichni v téhle zemi naivní trumberové, kterým se dá každý den namluvit prakticky cokoli, uvěříme i této šlechetné (možná by se mohlo říct i „šlachetné“) historce o policejním útvaru, který takto dbá na vlastní pověst. Nebudeme si nikdo myslet, že by to třeba náhodou mohlo být i tak, že kolegové ze dvou policejních útvarů si navzájem nedůvěřují natolik, že když se jedná o takto závažný případ a na takto vysokém místě, tak si raději poznatky mezi sebou nevymění, aby to „někde“ a „někdo“ nezahrál do autu.

Pro městskou policii v Praze to teď znamená, že se na ní sesype magistrátní kontrola, která prověří všechny zakázky. To je samozřejmě dobré, jen si bude veřejnost muset pohlídat, zda z této kontroly vzejde nějaký závěr. Jen ten by totiž mohl doložit tvrzení primátora Bohuslava Svobody, že v případě ředitele Kotrouše jde o selhání jednotlivce, nikoli systému. Proti panu primátorovi nic, ale tahle věta se říká vždycky, proto je třeba ji též v budoucnu ohlídat…

Navíc, pražský případ by se mohl stát inspirací pro kontrolní policejní orgány po celé zemi. Ne, že by nutně všechny magistrátní a měšťanské policejní sbory a jejich šéfové byli v podezření, že též dokážou manipulovat s veřejnými zakázkami, ale někde se přece ty peníze ztrácet musejí. Tak by se mohlo začít „čistit“ od policie, která – ať už na městské či na státní úrovni – stejně nemá zrovna báječnou pověst, co se spolupráce na „nečistých“ obchodech týče.

Podle dennodenních sdělení vyšších i nižších politiků a úředníků se po celé zemi bojuje proti korupci a proti zmanipulovaným státním zakázkám, ale nikdo nikdy nikde neviděl někoho, kdo by se takto nemravně choval. Je to trochu záhada. Jen kdesi za sedmero horami a patero řekami, v bájném Švýcarsku, dělá policie svoji a práci a nachází, co místní policie za humny najít neumí nebo nesmí. Možná, že nám k tomu všemu bude něco moct sdělit i nebohý pan Kotrouš…

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)