Teorie nevzdělanosti 1/5 (2011)
Konrad Paul Liessmann. Listování proslulou knihou profesora filozofie z vídeňské univerzity. Překlad Jana Zoubková. Připravil Rudolf Matys. Režie Petr Adler.
Natočeno 2011. Premiéra 19. – 23. 12. 2011 (5 x 15 min.).
Pozn.: Třetí díl nebyl ve středu 21. prosince 2011 (přímý přenos smutečního průvodu a smutečního shromáždění z Vladislavského sálu hradu u příležitosti státního pohřbu prezidenta Václava Havla) vysílán. Náhradní čas ve vysílání nebyl poskytnut. Následující dva roky (do dnes, tj. březen 2013) nedošlo k reprízování. Odvysíláno tak v premiéře v roce 2011 bylo pouze torzo – 4 části z 5 dílů.
Pozn. 2: Pojmy vědění a vzdělání hýbou lidmi stejně jako trhy. Tvrdí se, že jsou nejdůležitějším zdrojem Evropy, chudé na suroviny, a ten, kdo investuje do vzdělání a rozvíjí své vědění, investuje do budoucnosti. Na první pohled to vypadá, že sen osvícenců o vzdělaném člověku se v současné společnosti konečně naplňuje.
Ovšem při detailnějším pohledu rychle vystřízlivíme.V knize Teorie nevzdělanosti autor systematicky dovozuje, že mnohé z toho, co se propaguje pod názvem „společnost vědění“, jsou jen rétorické fráze. Ve skutečnosti nejde o ideu vzdělání a vědění, ale o silné politické a ekonomické zájmy. Čím víc se přísahá na hodnotu vědění, tím rychleji ztrácí vědění a vzdělání hodnotu, a jak uzavírá autor, „kapitalizace ducha“ ústí v nevzdělanost. (anotace)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku