Knihy v područí politiků (2012)
Martin Melichar. Fejeton.
Natočeno 2012. Premiéra 3. 2. 2012 (Rádio Wave, 9:00 – 9:10 h.; 8 min.).
Lit.: Melichar, Martin: Knihy v područí politiků. In web ČRo Rádio Wave, únor 2012 (text + nahrávka fejetonu). – Cit.: Nový rok přinesl celou řadu změn. Jednou z těch nepříjemných je zvýšení sazby DPH na knihy. Politici si stále neuvědomují, že o kulturu je třeba pečovat, ne jí podrážet nohy.
Daň na knihy se od ledna zvedla z 10 na 14%. Poslanci nevyslyšeli vážné argumenty proti tomuto zavedení, ignorovali také více než 163 tisíc podpisů pod Výzvou na obranu knih a nepřesvědčily je ani analýzy ministerstva financí a českých knihkupců, podle níž zvýšení DPH na knihy nepřinese do státní pokladny žádný relevantní příspěvek. Větší nakladatelství zatím počet vydávaných titulů nesnížila. Nakupují je totiž s několikaletým předstihem. Některé náročnější tituly však nakladatelé odepsali, protože si jednoduše spočítali, že náklady na jejich vydání by se jim nikdy nevrátily.
Nakladatelství Argo například u titulů, které hodlá vydat v letošním roce, počítá již s daní 17,5%, kterou ministerstvo financí plánovalo zavést od roku 2013. V posledních dnech se však znovu objevily spekulace, že by DPH u knih a novin mohla nakonec zůstat ve snížené sazbě. V případě shody vládní koalice na zvýšení základní sazby DPH na 19%, by to pro knihy znamenalo původní 10% daňovou zátěž.
Nakladatelé a knihkupci na problematiku zákona dlouhodobě před jeho schválením upozorňovali jak ministerstvo financí, tak ministerstvo kultury. Druhé jmenované se sice ze začátku stavělo za zachování snížené daně u knih, když však došlo na lámání chleba, tehdejší ministr kultury Jiří Besser upřednostnil koaliční stanovisko a raději mlčel. Ministerstvo jako útěchu slíbilo zřídit speciální fond, který bude podporovat vydávání kvalitní literatury, i z toho však nakonec sešlo. Celá věc se tedy stala čistě politickou záležitostí.
Zvýšení DPH je likvidační hlavně pro malé nakladatele a knihkupce. Malá knihkupectví dokonce čelí dvojímu tlaku. Jednak pocítí zvýšení DPH a především již několik let bojují s velkými řetězci. V důsledku začínají mizet prodejny knih z menších měst. Malá nakladatelství se ocitla ve velmi těžké situaci. Vydávání většiny svých knih musí financovat z grantů. Některá větší nakladatelství vidí ve zvýšení DPH možnost koncentrace trhu a začínají si brousit zuby na akvizice menších nakladatelství. Tím si chtějí upevnit svou pozici na trhu.
Mnozí by si řekli, že budoucnost patří elektronickým knihám, které mohou současnou bídnou situaci zachránit. Problém však je, že lidé nechtějí za elektronickou podobu platit a raději si knihu stáhnou z pirátských serverů zadarmo. To samozřejmě nakladatelstvím nic nepřináší. Ty v důsledku nebudou mít peníze na kvalitní vydávání nových titulů.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku