Pozvánka do archívu Čs. rozhlasu – František Smolík (1987)
Pásmo zvukových záznamů s hlasem národního umělce Františka Smolíka z let 1925-1964. Ve spolupráci s ústředním archivem Čs. rozhlasu připravil Václav Cibula. Režie Michal Pavlík.
Hovoří národní umělci Karel Höger, Zdeněk Štěpánek a Ladislav Pešek a zasloužilí umělci Vladimír Leraus a Miroslav Doležal.
Natočeno 1987. Premiéra 15. 8. 1987 (79 min.).
Pozn.: Národní umělec František Smolík se častokrát vyznal ze své lásky k rozhlasu a pro rozhlasové posluchače bylo vždycky svátkem, když mohli slyšet jeho hlas ze svých přijímačů. Dlužno říci, že tyto »svátky« byly dosti časté, díky četným umělcovým návštěvám v rozhlasovém studiu. Naše dnešní Pozvánka do archívu Čs. rozhlasu je tedy cele věnována tomuto velkému herci a krásnému člověku.
Nejstarší záznam Smolíkova hlasu, který uslyšíte, pochází z roku 1925. V naší Pozvánce nebudou samozřejmě chybět ukázky z jeho četeb na pokračování, recitace a úryvky z rozhlasových her. Nezapomenutelnými se staly především jeho role v Šrámkově Létu (farář Hora) a Čapkově Bílé nemoci (doktor Galén). V pořadu rovněž uslyšíte, jak v roce 1961 vzpomínal František Smolík na své dětství a mládí. A s potěšením vyslechnete v jeho podání známou píseň Znám já jeden krásný zámek nedaleko Jičína. Umění tohoto vynikajícího dramatického umělce nemilovali jen nadšení diváci a posluchači, ale ctili je i jeho herečtí kolegové. A tak v naší Pozvánce do archívu uslyšíte také vzpomínky národních umělců Karla Högra a Ladislava Peška a zasloužilého umělce Miroslava Doležala. Věříme, že celý devadesátiminutový poslech ve vás vyvolá nejen milé nostalgické vzpomínky, ale i hluboký umělecký zážitek. (hls) (anotace)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
dobrý den, mám velkou prosbu, jako malý jsem poslouchal rozhlas po drátě a františek smolík četl putování marca pola, stále na toto vyprávění na pokračování vzpomínám, nedal by se sehnat záznam, děkuji bína křemže