Zpráva čtenáře Jiřího Suchého 1/5 (2000)
Pět minut s knihami, na které nesedá prach. Autoři nezjištěni. Hovoří Jiří Suchý.
Natočeno 2000 (5 x 9 min.).
Obsah: 1. Jan Karafiát: Broučci. – 2. Jiří Voskovec a Jan Werich: Vest pocket revue. – 3. James Thurber: Zmatený muž na hrazdě. – 4. Vítězslav Nezval: Edison. – 5. Stanislav Štepka: Člověčiny.
Lit.: anonym: Zpráva čtenáře Jiřího Suchého. In web ČRo, 29. 6. 2009 (anotace). – Cit.: V pořadu s podtitulem Pět minut s knihami, na které nesedá prach spisovatel a herec Jiří Suchý vypráví o svých zážitcích z četby Broučků Jana Karafiáta, knižního vydání hryVest Pocket Revue Jiřího Voskovce a Jana Wericha, knihy povídek amerického spisovatele Jamese Thurbera Zmatený muž na hrazdě, básnické skladby Vítězslava Nezvala Edison a z knížky textů slovenského divadelníka Stanislava Štepky Člověčiny.
Osobnost všestranně zaměřeného tvůrce Jiřího Suchého, spoluzakladatele text-appealů v Redutě (s Ivanem Vyskočilem), Divadla Na zábradlí (rovněž s Ivanem Vyskočilem a s dalšími), Divadla Semafor (s Jiřím Šlitrem, Ferdinandem Havlíkem a s dalšími) je posluchačům Českého rozhlasu nepochybně dobře známa. Setkávají se s ním už mnoho let jako s autorem písňových textů, poznámek, promluv, povídek, a hudby, interpretem vlastních literárních prací, písní, vypravěčem a glosátorem nejrůznějších uměleckých i životních jevů. Svůj vypravěčský talent potvrzuje i v miniaturních vstupech těchto čtenářských „Zpráv“. Třeba hned v první z nich: „Je kupodivu, že Jan Karafiát, o němž se nedá říct, že byl věhlasným literátem, dokázal pracovat se vším, co k literatuře patřilo. Sama formální stránka Broučků je nesmírně působivá. Ty opakující se refrény: A bylo jaro. Všechno, všechno kvetlo, ale pravšechno – tráva po pás, rosa jako granáty – a ty včely tolik bzučely a ti cvrčci tolik cvrčeli, a tam dole u potoka slavík v křoví klokotal. /…/
Jan Karafiát – venkovskej pan farář! Kde se v něm vzalo tolik profesionality? Můj Bože, jak to slovo profesionalita tady trčí z toho množství něhy, pokory a poezie – promiňte, že jsem ho použil. Ale jak mám vyslovit svůj obdiv nad tím lehoučkým způsobem, kterým je celé vyprávění neseno? Nic v něm není falešného, ale nic v něm není ani diletantského nebo nepodařeného.“
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku