Po stopách Josefa Váchala (2009)
Literárně-reportážní putování Plzeňskem a Šumavou po stopách Mistra Váchala. Připravil Dominik Mačas. Režie Miroslav Buriánek.
Připravila Plzeň v roce 2009. Premiéra 27. 9. 2009 (ČRo 3 Vltava, 20:00 – 21:00 h.; 57 min.).
Lit.: Mačas, Dominik: Po stopách Josefa Váchala. In web ČRo, září 2009 (anotace). – Cit.: V letošním roce si připomínáme sto pětadvacáté výročí narození a čtyřicet let od úmrtí malíře, grafika, spisovatele a mystika Josefa Váchala. Jeho „stopám“ v západních Čechách je věnován pravidelný pořad stanice Vltava Schůzky s literaturou. Trasa literárně-reportážního putování po místech spjatých s Váchalovou osobností povede Plzeňskem, Pošumavím a Šumavou. Reportážní záběry v pořadu doplňují ukázky z Váchalových literárních děl, deníků a korespondence.
Cesta začne v Milavčích u Domažlic, kde se Josef Váchal 23. září 1884 narodil, pokračovat bude na zámek Týnec u Klatov, kde Váchal pobýval u tehdejšího majitele, stavitele Jaroslava Polívky, a také do nedalekého Bezděkova, místa posledního odpočinku Christiana Heinricha Spiesse, klasika německé hrůzostrašné prózy. „Spiess je krvavému románu tím, čím byl Shakespeare dramatu a čím byl Vergilius poezii,“ napsal o svém oblíbeném autorovi Váchal.
Pořad připomene Váchalovo přátelství s katolickým knězem Františkem Kašparem a s plzeňským malířem a grafikem Josefem Hodkem a nahlédne i do korespondence s básníkem Ladislavem Stehlíkem z Myslíva. Váchalův dopis-román Stehlíkovi z roku 1956 vyšel knižně pod názvem Živant a umrlanti. Cesta po Váchalových stopách dále povede také do jeho oblíbené papírny v Prášilech a odtud je už jen kousek k cíli putování, kterým jsou hvozdy Šumavy umírající a romantické.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku