Spřízněni tvorbou (2010)

Připravila Eva Vojtová – Schulzová. Rozhlasové pásmo o tvůrčím partnerství Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové s Ernstem Jandlem a Friederike Mayröckerovou. Režie Radim Nejedlý.

Účinkují Drahomíra Hofmanová, Aranka Lapešová, Ondřej Mikulášek a Pavel Zatloukal.

Připravilo Brno v roce 2010. Premiéra 12. 9. 2010 (ČRo 3 Vltava, 20:00 – 21:02 h.). Veřejná přehrávka 21. 7. 2012 v rámci cyklu Audiokabinet – Měsíc autorského čtení, Brno (Divadlo Husa na provázku, 17:30 h.). Následovala beseda s Evou Vojtovou – Schulzovou, moderovala Alena Blažejovská.

Pozn.: Josef Hiršal and Bohumila Grögerová – Friederike Mayröckerová and Ernst Jandl, partneři v životě i v tvorbě. Pro oba páry platilo, že společný text by měl „vyjadřovat víc něhy a srozumění než subtilnější milostná korespondence“. Navzdory železné oponě pojilo českou a rakouskou dvojici dlouholeté přátelství, Grögerová s Hiršalem přetvářeli díla svých rakouských protějšků do češtiny. (anotace)

Lit.: Němec, Ivan: Přátelství přes zadrátovanou hranici. In Týdeník Rozhlas 40/2010, s. 21 (recenze).Cit.: I vzdělaného milovníka literatury by možná přivedla do rozpaků otázka, zda by uměl zasvěceněji vyprávět o partnerských, pracovních a přátelských vztazích dvou osobitých autorských dvojic, které na české straně tvořili básník Josef Hiršal a spisovatelka a překladatelka Bohumila Grögerová, na straně rakouské pak tvůrce experimentální lyriky a dramatik Ernst Jandl a básnířka i překladatelka Friederike Mayröckerová. Poutavý pohled na jejich životy, tvorbu i vzájemné vazby jsme mohli sledovat ve Schůzkách s literaturou (12. 9.) na stanici Vltava. Pořad nazvaný Spřízněni tvorbou, jenž vznikl v brněnském studiu Českého rozhlasu, připravila Eva Vojtová. Této teprve nedávné absolventce Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky Divadelní fakulty JAMU se podařilo vytvořit skladbu náročnou, vynalézavou i nevšední.
Eva Vojtová využila vyprávění Hiršalovy životní partnerky a spolupracovnice Grögerové (1921) i Jandlovy družky Mayröckerové (1924), které navzdory svému pokročilému věku mluví o svých již nežijících partnerech s živým zápalem, s láskou, bolestí i vtipem, nazývajíce třeba autorskou spolupráci „duetem i duelem“, a přiznávají, jak „možnost společně pracovat visela často na slabé niti“. Milá ohlédnutí za proměnlivými partnerskými vztahy a „kanibalskou láskou“, se střídají s dramatičností „špitálského deníku“, postihujícím psychický stav Grögerové po vážném Hiršalově úrazu. Do přerušovaných výpovědí vkládá Eva Vojtová i úryvky vzájemné korespondence obou spisovatelek a to vše prolíná s promyšleně vybranými ukázkami tvorby, jež osobní i pracovní propojenost obou dvojic i celého hvězdného kvarteta dobře dokreslují.
Byť je stavba pásma založena na spoustě střihů, podařilo se autorce složit z pestrobarevné mozaiky celistvý obraz. Navzdory složitým osudům a obrovskému rozsahu díla čtveřice je z něho patrné, jak se k sobě autorské dvojice prodíraly zadrátovanou cestou předlistopadové ideologie. Forma, kterou svému chytrému pořadu Eva Vojtová dala, tak do jisté míry odráží i svéráznou podobu kolážovitě psané, experimentální a hravé poezie, kterou zobrazovaní „akrobaté slova“ prosluli.
Režisér Radim Nejedlý nalezl pro realizaci neobvyklého díla dostatek vstřícnosti a invence a přes temné tóny scénáře se přenášel bez zbytečného zatěžkávání, ve svěžím tempu. Obsadil zkušenou čtveřici herců (D. Hofmanová, A. Lapešová, O. Mikulášek, P. Zapletal), které vedl k takové interpretaci, aby emocionální složka slova nepřevážila význam výpovědi.
Literární pásmo Spřízněni tvorbou se stalo kromě jiného i potvrzením hezké myšlenky, kterou kdysi vyslovila česká básnická dvojice Hiršal-Grögerová: „Autorská spolupráce muže a ženy jako tvůrčí akt je ve své nejhlubší podstatě aktem lásky“.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)