Vzpoura gramofonových desek (1932)

Hudebně-vzdělávací pásmo. Mirko Očadlík. Další tvůrci a interpreti nezjištěni.

Účinkují rebelantské a poslušné gramofonové desky, hlasatel, inspekce,  gramofonové a technické oddělení Radiojournalu.

Vysíláno 1932. Premiéra 9. 1. 1932 (Praha, 19:20 – 20:00 h.), záznam neexistuje.

Lit.:  anonym – Vzpoura gramofonových desek. In Radiojournal 1-1932 (2. 1. 1932), s. 2 (anotace)

anonym - Vzpoura gramofonových desek. In Radiojournal 1-1932 (2. 1. 1932), s. 2 (anotace)Lit.: Branžovský, Josef: Hledání rozhlasovosti. Praha, Studijní odd. Čs. rozhlasu, 1990, s. 21. – Cit.: „…Téma vzpoury ve studiu bylo kdysi velmi oblíbené, patrně inspirované poruchami ve vysílání. Očadlík ho použil velmi svérázně: gramofonovým deskám se nelíbí špatně sestavený program a domáhají se nápravy stávkou, projevovanou nejrůznějšími deformacemi zvuku. Stávají se tak partnerem dialogu s rozhlasovými pracovníky a vzpouru potlačí Očadlík tím, že začne desky rozbíjet. S Očadlíkem vstupuje do hry schopnost intelektuálního šermu – zde i v jiných pásmových pořadech (Žerty hravé i dravé), četné jsou i narážky na poměry v rozhlase. Předností Vzpoury je i aktivní využití zvukových deformací a účinná fabulace.“

Lit.: Hanáčková, Andrea: Analog, podcast a sentiment. In web DokRevue, 16. 2. 2024 (článek). – Cit.:  (…) Psal se rok 1932, když muzikolog Mirko Očadlík vytvořil rozhlasové pásmo Vzpoura gramofonových desek. Tematizoval v něm nejen časté chyby ve vysílání, špatně ohlášené skladby a poruchovost rozhlasových zařízení, ale také v té době již stárnoucí médium, gramofon a gramofonové desky. Díky zvukové deformaci a účinné fabulaci ožily hlasy z drážek starých vinylů a staly se hrdiny mystifikačního rozhlasového díla.

Přesně na tomto principu funguje v současnosti celá řada podcastů, které aktivně zacházejí se sentimentem, nostalgií po starých časech a využívají odcházející analogová média jako účinný nástroj v rétorice a stylu vyprávění. V českém prostředí se bohužel taková díla vyskytují jen výjimečně, jinde, především v USA, tvoří specifické typy syžetů dnes již kultovních podcastových titulů. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)