Z českého detektivního revíru (2011)

Spisovatel Eduard Fiker, „český Edgar Wallace“, je autorem více než padesáti detektivek, z nichž mnohé se staly předlohou pro film. Pořad k 50. výročí autorova úmrtí připravil Ivan Němec. Režie Hana Mikolášková.

Účinkují Michal Bumbálek, Eva Novotná a Pavel Vacek.

Připravilo Brno. Premiéra 27. 2. 2011 (60 min.).

Lit.: {Němec, Ivan}: Z českého detektivního revíru. In web ČRo, březen 2011 (anotace). – Cit.: K 50. výročí úmrtí věnuje ČRo 3 – Vltava Schůzky s literaturou Eduardu Fikerovi, který bývá společně s Emilem Vachkem označován za zakladatele české detektivní školy. Prozaik, dramatik, překladatel, redaktor, scénárista zanechal na devadesát titulů a na jeho dílo navázala celá řada pozdějších autorů.

První detektivní román, který Eduardu Fikerovi vyšel, se jmenoval Ochránce nebohých a je z roku 1933. Pak už vydával doslova jednu knížku za druhou, do začátku války už jich bylo přes třicet. Vedle detektivek, kterých bylo nejvíc, psal také dobrodružné příběhy a westerny. V té době se také Eduardu Fikerovi začalo říkat „český Edgar Wallace“ a tato přezdívka mu vydržela tak dlouho, dokud se později nezačala střídat s označením „zakladatel české detektivky“.

Série C–L, zfilmovaná pod názvem Na kolejích čeká vrah – to je jeden příklad za všech více než 90 titulů autora, který se dlouho živil jako houslista v orchestru divadla Rokoko a později jako druhý houslista v tehdejší Velké operetě. Čím si Eduard Fiker vysloužil označení „český Edgar Wallace“? O tom budou vyprávět Schůzky s literaturou, které pod názvem Z českého detektivního revíru připravil Ivan Němec, režii má Hana Mikolášková.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)