Milaräpa (2006)
Pořad o tibetském básníku Milaräpovi, který stál na přelomu 11. a 12. století se svým učitelem Marpou Překladatelem u počátků jedné ze čtyř hlavních škol tibetského buddhismu Karma Kagjü. Zazní Milaräpův životopis a básně. O Milaräpovi a překládání tibetských buddhistiských textů do západních jazyků hovoří s lamou Olem Nydahlem a překladatelem Janem Matuškou autorka pořadu Alena Blažejovská. Režie Eva Řehořová.
Účinkují Vladimír Hauser, Ladislav Lakomý, Vladimír Krátký, Marie Durnová, Eva Gorčicová a Martin Sláma.
Připravilo Brno 1. 11.2006. Premiéra 12. 11. 2006 (Vltava, 20:00 – 21:00 h.; 60min.)
Pozn.: Rozhlasová kompozice Aleny Blažejovské je věnována největšímu básníkovi Tibetu a zároveň nejproslulejšímu tibetskému jogínovi, který žil v letech 1040-1124 a spolu se svým učitelem Marpou Překladatelem stál u počátků jedné ze čtyř hlavních škol tibetského buddhismu, Kagjüpy.
Díky své neotřesitelné důvěře v učitele a ochotě meditovat v extrémních podmínkách zrealizoval Milaräpa učení v jediném životě, jeho hlavním žákem se stal Gampopa. K jeho popularitě – dnes daleko přesahující Tibet – přispěly „písně vadžry“, které se staly známé jako Sto tisíc písní Milaräpy. V pořadu zazní kromě těchto písní také úryvky z Milaräpovy autobiografie – obojí v českém překladu Jana Matušky.
Pořadem bude provázet komentář z pera Lobsanga Lhalungpy, který se narodil roku 1924 ve Lhase a pod vedením velkých mistrů prošel učeními hlavních směrů tibetského buddhismu. Právě on přeložil nově z tibetštiny do angličtiny Milaräpův životopis, který sestavil v letech 1488-1495 autor nazývaný Cangňön. Pořad dále obsahuje pasáže, ve kterých Milaräpův život komentuje Lobpön Cečhu rinpočhe a Hannah Nydahlová, a rozhovor s lamou Olem Nydahlem a překladatelem a cestujícím učitelem buddhismu Diamantové cesty Janem Matuškou.
Právě lama Ole Nydahl a jeho žena Hannah přinesli tato učení na Západ, a to z pověření svého učitele – 16. Karmapy Rangdžunga Rigpä Dordžeho – hlavy linie Karma Kagjü. V roce 1969 se stali jeho prvními západními žáky a do dnešního dne založili přes 500 center buddhismu Diamantové cesty po celém světě. Od smrti 16. Karmapy v roce 1981 jsou tato centra pod duchovním vedením 17. Karmapy Thaje Dordžeho.
Byl to právě Milaräpa, kdo v Tibetu napomohl obratu od magie původních náboženství k buddhismu – k realizaci vnitřní síly prostřednictvím meditace. Škola ústního odkazu Karma Kagjü v této meditační tradici pokračuje dodnes. (anonce ČRo)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku