Hudba, kterou mám rád – Miloš Forman (1965)

Filmový režisér Miloš Forman o své oblíbené hudbě.

Natočeno 1965 (59 min.).  Obnovená premiéra 15. 10. 2011 (ČRo 2 Praha, 20:00 – 22:00 h.) v pořadu RozHraní – Poklady rozhlasového archívu. Repríza 17. 8. 2017 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.).

Pozn.: Program ze srpna 2017 uvádí tento pořad pod názvem Sám doma s hudbou, kterou mám rád – Miloš Forman a zařazuje jej do roku 1966.

Lit.: anonym: Hudba, kterou mám rád. Miloš Forman o svých oblíbených skladbách. In web ČRo 3 Vltava, 14. duben 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Oscarový režisér zemřel po krátké nemoci v USA 13. dubna. Bylo mu 86 let. Na počátku 60. let minulého století se v cyklu Hudba, kterou mám rád, zpovídaly známé osobnosti našeho kulturního života ze svého vztahu k hudbě. Mezi nimi i mladý filmový režisér Miloš Forman. (…)

Podobný cyklus s lehce pozměněným názvem – Sám doma s hudbou, kterou má rád – se objevil ve vysílání Československého rozhlasu ve druhé polovině 60. let. Také zde se herci, básnící, spisovatelé atd. vyznávali ze svých pocitů, svázaných s poslechem klasické hudby. Tuto druhou, pozdější sérii pořadů, připravoval vesměs Karel Weinlich.

Je víc než zajímavé sledovat po letech kulturu slovního projevu tehdejších protagonistů pořadu, a kolikrát i rozhled, jaký měli i jako nehudebníci po různých hudebních žánrech – a překvapivě i po hudbě tzv. vážné.

Forman je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Vystudoval scenáristiku na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění a už během studií působil jako pomocný režisér a asistent Alfréda Radoka.

Nejvýznamnější ocenění pro Miloše Formana:
Oscar, nejlepší režie:
Přelet nad kukaččím hnízdem, 1975
Amadeus, 1984
Zlatý glóbus, nejlepší režie:
Přelet nad kukaččím hnízdem, 1976
Amadeus, 1985
Lid versus Larry Flynt, 1997
Cena BAFTA, nejlepší režie:
Přelet nad kukaččím hnízdem, 1976
César, nejlepší zahraniční film:
Amadeus 1985
Český lev za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, 1997

V Československu do roku 1968 společně s Miroslavem Ondříčkem natočil několik úspěšných snímků s charakteristickým černohumorným pohledem na společnost. Černý Petr získal hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu, film Hoří, má panenko byl dokonce nominován na Oscara.

Za normalizace legálně odešel do USA, aby pokračoval ve své filmové tvorbě. Mohl tedy na svých filmech spolupracovat s českými filmaři, mj. kameramanem Miroslavem Ondříčkem a Amadea natočit v Kroměříži, Praze a okolí. A všechny další filmy jsou „trháky“: Přelet nad kukaččím hnízdem, Valmont, Goyovy přízraky… V roce 1966 Miloš Forman své povídání pojal trochu jako hereckou etudu na myšlení o něčem a o ničem…

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)