Páteční večer – Franz Spina, německý ministr v české vládě (2011)

Výpravu po stopách německé politiky v Československé republice podnikli z Městečka Trnávka až do Mnichova Václav Petrbok a Alena Zemančíková.

Účinkují Nina Martínková, Dagmar Oravová, Libor Vacek, Miloslav Mejzlík, Václav Petrbok a Alena Zemančíková.

Hovoří Jiří Vondra, občan městečka Trnávka, prof. Eduard Kubů, prof. Stepan Hoehne a vnučky Franze Spiny Ingeborg a Gertraud. Hlas Franze Spiny zazní z archivní nahrávky Českého rozhlasu.

Natočeno 2011. Premiéra 9. 12. 2011 (120 min.). Repríza 19. 12. 2018 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h) v cyklu Večer na téma.

Pozn.: PhDr. Franz Spina (5. října 1868, Městečko Trnávka – 17. září 1938, Praha) byl český německy mluvící politik a publicista období československé první republiky. Narodil se v Městečku Trnávce, ležící v bývalém německého jazykovém ostrově Hřebečsko. Díky relativní dvojjazyčnosti oblasti ovládal již v dětských letech plynně němčinu i češtinu. V rodném městě navštěvoval utrakvistickou lidovou školu, v roce 1879 však přestoupil na piaristické gymnázium v Moravské Třebové, kde studium v roce 1887 zakončil maturitou.

V roce 1887 nastoupil na studia germanistiky, klasické filologie a filosofie ve Vídni. Imatrikulován byl v roce 1888 na Německé univerzitě Univerzity Karlovy v Praze. Jeho cílem bylo stát se středoškolským učitelem. Při svých studiích se též stal členem studentského sdružení buršáků zvané Constantia. V roce 1892 složil státní zkoušku z učitelství němčiny, latiny a řečtiny. Roku 1901 promoval a získal doktorát z filosofie.

Pracoval v Broumově a Uničově, v letech 1901 – 1905 působil jako profesor na gymnáziu v Moravské Třebové. V roce 1906 byl na Německé univerzitě Univerzity Karlovy jmenován lektorem češkého jazyka, čemuž následovala v tomto oboru v roce 1909 habilitace.

Je autorem nespočtu publikací na téma české a slovanské kulturní dějiny. Byl spoluzakladatelem a redaktorem časopisu Slavische Rundschau. Vydal staročeské památky Frantova práva, Legenda o sv. Kateřině“. Je též autorem studie o českých tiscích v Norimberku v 16. století.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)