Páteční večer Viléma Mrštíka aneb Vimel (2012)
Setkání s dílem a osobností Viléma Mrštíka a s rozhlasovou dramatizací Dalibora Chalupy Pohádka máje. Připravil a uvádí Tomáš Sedláček.
Připravilo Brno v roce 2012. Premiéra 2. 3. 2012 (ČRo 3 Vltava, 120 min.).
Lit.: Sedláček, Tomáš: Páteční večer Viléma Mrštíka aneb Vimel. In web ČRo, únor 2012 (článek). – Cit.: „ Snad není právě nejsilnější ze všeho, co vyšlo z mého pera, ale mám Pohádku máje ze všeho nejraději.“ Vilém Mrštík. Pohádce máje a její krajině i osobám bude věnován Páteční večer Viléma Mrštíka, v němž si poslechnete mj. také rozhlasovou dramatizaci Pohádky máje z roku 1973.
2. března před 100 lety zemřel vlastní rukou spisovatel, dramatik, kritik, redaktor a překladatel Vilém Mrštík. (14. května 1863 Jimramov – 2. března 1912 Diváky). Spolu se starším Aloisem je podepsán především na slavném realistickém venkovském dramatu Maryša a románu Rok na vsi; jeho další díla žijí dnes spíše v literární historii než v rukou čtenářů. S jednou výjimkou – a tou je impresionistický román Pohádka máje, dílo, o němž se autor vyjádřil se skeptickou upřímností: „ Snad není právě nejsilnější ze všeho, co vyšlo z mého pera, ale mám Pohádku máje ze všeho nejraději.“
První časopisecké vydání Pohádky máje (ve Světozoru) pochází z roku 1892; knižní verze pak s ilustracemi Zdeny Braunerové vyšla v roce 1897. Do dnešní dne se kniha dočkala dvaatřiceti vydání, dvou filmových verzí (němá z roku 1926 stála Jiřího Voskovce, jenž hrál Ríšu, členství v Devětsilu, Vávrova zvuková z roku 1940 s Natašou Gollovou a Svatoplukem Benešem se uvádí dodnes), dále několika divadelních verzí i podoby operní – Jaroslav Kvapil na libreto Františka Kožíka v roce 1943). Pro rozhlas Pohádku máje zdramatizoval slavný Dalibor Chalupa a existuje ve dvou verzích: původní, v režii Olgy Zezulové pochází z roku 1958 a trvá více než dvě hodiny, druhou, devadesátiminutovou, natočil Jan Tůma v roce 1973. a tvoří základ Pátečního večera Viléma Mrštíka aneb Vimel (tak někdy nazývali ve vzájemné korespondenci Viléma jeho bratři – Alois, Norbert a František)
Jakkoli je Mrštníkův (sic!) příběh lásky Helenky a Ríši v krajině Podkomorských lesů nedaleko Ostrovačic u Brna zcela vyfabulovaný, existuje množství prací, které dokládají, jaké osoby i místa Viléma Mrštíka při tvorbě románu inspirovaly. Shromáždil je ostrovačický Památník Pohádky máje, s jehož pohnutou historií i s okruhem osob a míst, které autor v příběhu zachytil, nás seznámí starosta městyse Ostrovačice ing. Tomáš Hájek.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku