Marx nebyl jenom Karel (2012)

Komentovaný výběr ze vzpomínek amerického komika Harpo Marxe na počátky skupiny mistrů grotesky. Z vlastního překladu připravila Alice Marxová. Režie Aleš Vrzák.

Účinkují Apolena Veldová a Jiří Lábus.

Natočeno 2012. Premiéra 11. 3. 2012 (60 min.). Repríza 11. 8. 2019 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Schůzky s literaturou.

Lit.: Turek, Petr: Marx nebyl jenom Karel. In web ČRo, březen 2012 (článek). – Cit.: Ve Schůzkách s literaturou si představíme Bratry Marxovy (Marx Brothers), skupinu amerických mistrů grotesky. V pořadu překladatelky a redaktorky časopisu Roš Chodeš Alice Marxové (sic!) Marx nebyl jenom Karel k tomu poslouží komentované úryvky z knižních pamětí amerického komika Harpo Marxe, které vyšly roku 1961 pod názvem Harpo mluví!:

„V patách nám jde hotelový detektiv. Oznámí, že z hotelu zmizely stříbrné příbory a že je podle jednoho svědka ukradl chlapík v hnědém obleku s bílým karafiátem v klopě. Prošacuje Groucha a Chica, nedostane z nich nic, jenom gagy. Pak se otočí na mě a řekne: „Máte takový poctivý obličej, vy přece nebudete lump, že ne?“ Zavrtím hlavou, že to bych opravdu nechtěl. „Držte se od těch dvou dál, ještě by vás přivedli do maléru,“ pokračuje detektiv. Zatvářím se kajícně a souhlasně přikyvuji. Detektiv je dojatý, že mě zachránil ze zločinecké dráhy, a potřese mi rukou. Z rukávu mi vypadne nůž a cinkne o podlahu. Detektiv zatřese ještě jednou. Vypadnou další tři nože. Je zaujatý, a tak uchopí druhou rukou a zatřese s ní. O pódium břeskne půl tuctu nožů. Popadne obě ruce a vylétnou další příbory. Když jsem tuhle scénu předváděl poprvé, měl jsem v rukávech dvacet kusů příborů. Vypracoval jsem se tak, že mi vypadlo tři sta nožů a nakonec se z kabátu ještě vykutálela stříbrná konvice na kávu.“  

Bratři Chico (vl. jm. Leonard, 1887-1961), Harpo (Adolph, 1888-1964), Groucho (Julius Henry, 1890-1977), Gummo (Milton, 1892-1977) a Zeppo (Herbert, 1901-1979) Marxovi tvořili skupinu varietních a později filmových umělců, jejichž třináct filmů z let 1929-1949 představuje jeden z vrcholů filmové komiky 20. století. Začátky sourozenecké skupiny spadají do počátku 20. století. Bratři ve svých vystoupeních, skečích a filmových scénkách nabourávali pravidla konvenční logiky a bořili tabu moderního světa, s nespoutaným a delirantním humorem vytvářeli naprosto ojedinělá spojení. Přenesli do filmu ztřeštěnost a absurdní humor starých němých grotesek. Série klaunských výstupů byly plné neuvěřitelných slovních gagů a hříček.

Filmy jako Omlazovací prostředek (1931) a Kachní polévka (1933) podnítily znovuzrození diváckého zájmu o čistý nonsensový humor, který se s nimi na plátně poprvé ukázal jako svrchovaně vtipný. Teprve zvukový film dal průchod komice založené na nečekaných asociacích mezi obrazem a slovy. Jejich filmy nezle vyprávět, neboť většinou postrádají souvislou linii. Podstatný na nich je pouze gag, ale ten je mistrný.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)