Páteční večer – Nemohu žít bez ní, a s ní také ne aneb Franz Kafka a ženy (2004)

Montáž ze spisovatelových deníků, dopisů a rozhovorů. Hovoří autorka knih o Mileně Jesenské a Hermannu Kafkovi Alena Wagnerová a překladatel a germanista Josef Čermák. Připravil a uvádí Jiří Kamen. Pořad provázejí úryvky ze skladby Leoše Janáčka Listy důvěrné v provedení Panochova kvarteta a houslového koncertu (Violin Concerto No. 1) amerického minimalisty Philippa Glasse, Ulsterský orchestr řídí Takuo Yuasa.

Literární ukázky (překlad Josef Čermák, Viola Fischerová, Věra Koubová, Lucy Topoľská a Hana Žantovská) čte Jiří Ornest a Ota Sládek.

Natočeno 2004. Premiéra 18. 6. 2004 (ČRo 3 Vltava, 20:00 – 22:00 h.). Repríza 28. 6. 2013 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 118 min) v rámci cyklu Téma Kafka k 130. výročí narození Franze Kafky; 7. 3. 2018 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h) v cyklu Večer na téma; 26. 6. 2024 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h) v cyklu Večer na téma ke 100. výročí úmrtí Franze Kafky.

Lit.: Hnilička, Přemysl: Kafka jako téma. In Týdeník Rozhlas 31/2013 (recenze). – Cit.: Ke 130. výročí narození spisovatele Franze Kafky připravila stanice Vltava hned celý kafkovský víkend. Již od pátečního večera (sic! – již od úterý vysílala Vltava v cyklu Půlnoc pásmo kratších Kafkových textů) bylo možno poslouchat pořady, které probíraly (a propíraly) osobnost, dílo i soukromí Franze Kafky ze všech stran. Jeho dílo bylo za těch málem sto let opatřeno mnoha nánosy různých ideologií a výkladů, takže je velmi náročné dopracovat se podstaty věcí – Kafka byl vykládán pomocí všech možných ismů, byl obdivován i zatracován. Recenzent si neodpustí citaci výroku Antonína Novotného, s níž přišel v doprovodném článku k cyklu Téma Kafka jeho dramaturg Jiří Kamen: „Pokusil jsem se ho přečíst, ale přiznám otevřeně, že to vyžadovalo osobní sebezapření. (Imperialistům) byla dobrá Kafkova bezvýchodnost a pesimismus. Chtěli vzít mladé generaci Fučíka, jasný příklad moderního revolucionáře, a za něho dávali Kafku, jasný obraz rezignace vůči snahám KSČ dosáhnout co nejdříve socialismu.“ S trochou nadsázky lze ostatně říci, že Kafkův život je „probádán tak dokonale, že některé události jeho života se místo ve skutečnosti odehrály jen ve fantazii kafkologů“ (Jiří Kamen).
Uvedený citát zazněl v pořadu Páteční večer s vypovídajícím názvem Nemohu žít bez ní, a s ní také ne aneb Franz Kafka a ženy. Jiří Kamen jej natočil již v roce 2004 a věnuje se tématu velmi ožehavému. Výsledná materie svědčí o pečlivé četbě všech podstatných zdrojů (Kafkovy povídky, dopisy, vzpomínky současníků). Po celé dvě hodiny velmi jemně a vkusně balancuje na hraně mezi zájmem a bulvárem, k čemuž přispívá germanista a překladatel Josef Čermák, který ve svých promluvách uvádí na pravou míru i obecně rozšířené omyly a fámy. K dobrému dojmu pomáhá i hudební dramaturgie (hudba Leoše Janáčka) a úryvky z Kafkových dopisů v poučeném podání Jiřího Ornesta.
Kafkovské mytologii se věnoval i další pořad zařazený do víkendového cyklu Téma Kafka: Kafkovské legendy aneb Virtuózové fantazie (2003). Opět se tu setkáváme s Josefem Čermákem, tentokrát jako autorem celého pořadu. Postupně podrobně rozebírá jednotlivé mýty a fámy, které se kolem Kafky a jeho díla nashromáždily, a jedny po druhém je „odstřeluje“, včetně vzpomínek největšího kafkovského „mýtomana“, anarchisty Michala Mareše. Podrobně se věnuje především tvrzení, že Franz Kafka byl členem anarchistické skupiny. Do třetice se s Josefem Čermákem (a Jiřím Kamenem) posluchač setkal ve Víkendové příloze stanice Vltava v pořadu Kafkárna – O recepci Kafkova díla v Čechách.
V sobotním odpoledni zazněla repríza Kafkova Zámku (2006) v dramatizaci Jana Vedrala. Ten dokázal Kafkův román převést do dramatické formy přehledně, ale zároveň v ní zanechal zneklidňující motivy Kafkova díla. Inscenace je pozoruhodná režijně (Dimitrij Dudík) i herecky – především nutno zmínit Vladimíra Dlouhého (zeměměřič), Vilmu Cibulkovou (Frída) a Jiřího Lábuse ve dvojroli sluhů Artura a Jeremiáše. O dalších pořadech jen ve zkratce: zařazeno bylo několik Kafkových povídek v podání Jana Hartla, repríza literárního pořadu A já vůbec nemiluji tebe autorky Věry Koubové a především zpěvohra Gottfrieda von Einem Proces. Závěr kafkovského víkendu okořenila dramaturgie slovenským příspěvkem, a to pozoruhodnou dramatizací Kafkovy povídky V kárném táboře. Pod názvem V trestaneckej kolónii ji v roce 2006 natočil režisér Martin Kákoš a v roli Cestovatele vystoupil Richard Stanke. Inscenace obdržela několik ocenění včetně Prix Bohemia. Nešlo o první uvedení na Vltavě (česká premiéra proběhla již v roce 2008 v rámci Týdne slovenské kultury), přesto potěší, že se dramaturgie dokáže rozhlédnout kolem sebe. Nechť jí to vydrží
.

Lit.: Kamen, Jiří: Nemohu žít bez ní, a s ní také ne aneb Franz Kafka a ženy. In web ČRo 3 Vltava, 7. březen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Montáž ze spisovatelových deníků, dopisů, rozhovorů se spisovatelkou Alenou Wagnerovou, autorkou monografie o Mileně Jesenské, a překladatelem a germanistou Josefem Čermákem.

Nemám literární sklon, jsem literatura sama, nic jiného nejsem ani nemohu být… Franz Kafka (z dopisu Felici Bauerové)

V pořadu uslyšíte nejen podstatnou část citovaného Kafkova dopisu Filici Bauerové, ale dozvíte se především o podobách vztahů muže, který se považoval za literaturu, s jeho milenkami a přítelkyněmi, i s jeho matkou a sestrami.

Literární ukázky v překladech Josefa Čermáka, Violy Fischerové, Věry Koubové, Lucy Topolské a Hany Žantovské čte Jiří Ornest a Ota Sládek. Pořad provázejí Listy důvěrné Leoše Janáčka v provedení Panochova kvarteta a Houslový koncert amerického  minimalisty Phila Glasse, Ulsterský orchestr řídí Takuo Yuasa.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Literární ukázky v překladech Josefa Čermáka, Violy Fischerové, Věry Koubové, Lucy Topoľské a Hany Žantovské čte Jiří Ornest a Ota Sládek.

Pořad provázejí úryvky ze skladby Leoše Janáčka Listy důvěrné v provedení Panochova kvarteta a houslového koncertu (Violin Concerto No. 1) amerického minimalisty Philippa Glasse, Ulsterský orchestr řídí Takuo Yuasa.

Premiéra v roce 2004 (alespoň dle hlasatelky).
108 minut.

Oprava: 118 minut.

Technická spolupráce Renata Kadaníková.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)