Zdeněk Kalista: Utržená skála osudu (2007)
Účinkují Martin Myšička, Ladislav Frej a Lenka Novotná.
Natočeno 2007. Premiéra 30. 12. 2007 (Vltava, 9:30 h.).
Lit.: Doležal, Miloš: Utržená skála osudu. In Týdeník Rozhlas 52/2007, s. 11 (anotace). – Cit.:
„Promnul jsem si oči:jakési neznámé místo ještě v Apeninách! Vlak,probíjející se hlomozně podzemím,vyrazil na chvíli do volné noci.“ Tak popisuje svůj „vstup“do Itálie Zdeněk Kalista (1900-1982), rodák z Benátek nad Jizerou, v oboru historiografie žák Pekařův, uznávaný též jako literát s širokým spektrem působnosti: básník, překladatel, esejista, kritik, editor, vysokoškolský pedagog a znalec českého baroka. Jeho život se vinul v soutěskách dvacátého století,proto mu neméně náleží také přídomky avantgardista, svobodný zednář, komunista dvacátých let, konvertita ke katolictví, vězeň komunistických kriminálů, zapovězený autor, v závěru života člověk odkázaný na pomoc druhých, neboť ztratil zrak.
K celoživotním stálicím jeho přebohatého života patřila Itálie – sněná i dobývaná, pokoušená i probouzející. Sněná od benátského dětství a dobývaná kontinuálně z různých stran a úhlů – v překládání italské poezie a latinských textů, ve vlastní poezii, v esejistice Italského skicáře, v historických studiích (například Karel IV.a Itálie)a samozřejmě i v širokodechých pamětech Po proudu života. A jistojistě v samotném poutničení.
Zdeněk Kalista se do Itálie vypravil několikrát: důležité jsou jeho tři cesty v letech 1923, 1925 a 1926 naplněné až po okraj průchody městy, setkáními a bádáním v archivech a muzeích. A uhranutím středomořskou kulturou, o čemž svědčí jeho zápisky a verše, fejetony a eseje. Tu první a nejzásadnější italskou cestu uskutečnil se svým přítelem spisovatelem Josefem Knapem v únoru 1923.
KalistovskýmSouzvukem se symbolicky loučíme s celoročním vltavským projektem Italský rok.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku