Temný fjord (2007)
Pásmo o životních osudech a tajemstvích českého básníka a spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. K 80. výročí autorovy smrti připravil Rudolf Matys. Režie Hana Kofránková.
Účinkují Miloš Hlavica, Růžena Merunková, Lukáš Hlavica, Kamil Halbich a Dana Černá.
Natočeno 2007. Premiéra 13. 1. 2008 (60min.). Repríza 10. 6. 2012 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.), 19. 4. 2015 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.).
Lit.: anonym: Temný fjord. In web ČRo 3 Vltava, duben 2015 (anotace). – Cit.: Ten příběh by si zasloužil velkého dramatika nebo hlubinného psychologa. Řeč je o životním příběhu Rudolfa Těsnohlídka (1882-1928). Přesněji řečeno, „dvou Těsnohlídků“, navzájem si nepodobných. Toho „prvního“, viditelného, zná dobře literární historie a možná, že stále ještě i dost čtenářů, jako skvělého autora soudniček, fejetonů i dětských knížek, Lišky Bystroušky.
Pásmo nazvané Temný fjord se ale zabývá převážně oním „druhým“, úplně odlišným Těsnohlídkem – křehkým snivcem, propadlým melancholii a pocitu osamělosti – a průběžně uhranutým i tajemstvím smrti.
Lit.: Matys, Rudolf: Temný fjord Rudolfa Těsnohlídka. In web ČRo 3 Vltava, červen 2012 (článek). – Cit.: Ten příběh by si zasloužil velkého dramatika (ještě se ho ale, až na nerealizovaný TV scénář L.Kundery, nedočkal), nebo aspoň špičkového hlubinného psychologa. Mluvím tu o životním příběhu Rudolfa Těsnohlídka (1882-1928).
Přesněji ale řečeno, „dvou Těsnohlídků“, navzájem si až nepodobných, kteří v jednom těle sdíleli tentýž životní čas. Toho „prvního“, viditelného, zná dobře literární historie, a možná, že stále ještě i dost čtenářů, jako skvělého autora soudniček a fejetonů, ale i půvabných dětských knížek, Lišky Bystroušky ad. Pásmo nazvané Temný fjord se ale bude převážně zabývat oním druhým, úplně odlišným Těsnohlídkem – křehkým snivcem, propadlým melancholii a pocitu osamělosti – a průběžně uhranutým i tajemstvím smrti. O něm hojně psal už ve svých prvních symbolistických povídkách – ale jakoby o něm psal až „svatokrádežně“, jako by jimi málem přivolal i svůj reálný osud!
První trauma si ho našlo už v době jeho gymnaziálních studií, ale nejhorší rána na něj čekala až nad jedním norským fjordem. Jeho milovaná žena, krásná Kaja, se tam při společné svatební cestě před jeho očima zastřelila. Byla to nešťastná náhoda? Sebevražda? Nevíme, zbývají jen dohady a mlčící Kajin hrob v zapadlé norské vesničce Vesnes.
Pak na léta domněle zcela zvítězil Těsnohlídek – novinář a spisovatel, účastně se zabývající radostmi a strastmi druhých a pro ně zapomínající na ty vlastní. Jen na chvilku se poznovu vynořila Kajina tvář v jeho vrcholné básnické knížce Den, ale hned, jak odezněly ty krásné verše, zase zmizela jako ponorná řeka.
Tajemství dávné Kajiny smrti zůstalo tedy nerozřešeno, ale málem stejně nepochopitelný připadal mnoha lidem i výstřel z 12.ledna 1928, jímž obecně uctívaný novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, v té době navíc i šťastně ženatý, ukončil svůj, teprve šestačtyřicetiletý život!
Aspoň na několik z těch vzrušujících otázek, vznášejících se nad tímto složitým osudem, se pokusí odpovědět kompozice Temný fjord, kterou napsal Rudolf Matys.
Lit.: Matys, Rudolf: Temný fjord. In web ČRo 3 Vltava, leden 2008 (anotace). – Cit.: Jméno spisovatele Rudolfa Těsnohlídka máme spojené především s jeho nejproslulejší knížkou, přírodní bajkou o lišce Bystroušce a jejích zvířecích i lidských přátelích; s příběhem, který je prozářený úsměvem i životní moudrostí. Ani jeho skvělé fejetony a soudničky nikdy nepostrádaly laskavou chápavost a vstřícnost. Ale Těsnohlídkův životní osud bohužel nic nedal na básníkovu touhu po harmonii. Vystavil jeho citlivé nitro tvrdým a nelítostným zkouškám, které mohou připomínat osudovost antických tragédií.
Nikoli náhodou je tedy Rudolf Matys, který napsal pro Schůzky s literaturou pásmo k osmdesátému výročí Těsnohlídkovy smrti, nazval „temným fjordem“. Fjordem proto, že nejdramatičtější okamžik tohoto pohnutého příběhu o lásce a smrti se skutečně odehrál na dálném norském severu. A temným i proto, že je zahalen dodnes nevysvětleným, a tedy stále vzrušujícím tajemstvím.
Schůzky s literaturou na těsnohlídkovské téma se pokusí aspoň trochu pootevřít dvířka do záhadné „třinácté komnaty“ básníkova nitra. Zároveň však připomene i méně známé položky bohatě rozvětveného Těsnohlídkova díla, jeho překlady ze severských literatur, aktivity charitativní, speleologické, jeho iniciační zásluhu o včlenění tzv. insitní literatury do celku české umělecké literatury – ale především jeho krásné a stále nedoceněné pozdní verše, které ovšem s jeho šerosvitným milostným osudem rovněž intimně souvisejí…
Pásmo Rudolfa Matyse o životních osudech a tajemstvích básníka a spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, nazvané Temný fjord, uvádí Český rozhlas 3 – stanice Vltava ve svých Schůzkách s literaturou.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku