Barva kouzel (2008)

Terry Pratchett. První kniha z cyklu Úžasná Zeměplocha. Překlad Jan Kantůrek. Hudba Armin Effenberger. Obálka Josh Kirby. Režie Karel Hrivňák.

Čte Jan Kantůrek.

Vydal Headmade (Headpublishing), s. r. o., v roce 2008 (8CD, 550 min.).

Pozn.: Oficiální křest CD se uskutečnil 7. listopadu 2008 v Divadle v Dlouhé.

Lit.: Kočička Pavel: Zeměplochu namluví sám překladatel Kantůrek. MF Dnes, 19. května 2008 (zpráva). – Cit.: Zeměplocha Terryho Pratchetta konečně dostane v Česku ten správný plochý formát – bude se prodávat na stříbrných discích, tedy na CD. Se záměrem vydat Zeměplochu jako audioknihu přišel Pavel Koutský z firmy Headpublishing, který zakoupil práva na vydávání zvukové verze knih pro Českou republiku. Zároveň dostal originální nápad. Místo aby oslovil někoho z herců nebo známých osobností, přesvědčil k namluvení překladatele Jana Kantůrka.
Ten již dlouho slavil úspěchy při veřejném čtení svých překladů. Do nahrávky se mu však zprvu nechtělo. „Pan Koutský mě přemlouval, abych to načetl já. Já jsem naopak přemlouval jeho, aby to zadal nějakému herci,“ říká Jan Kantůrek. Nakonec se však domluvili. „Hlavním argumentem bylo, že fanoušci jsou na můj hlas zvyklí,“ dodává Kantůrek. Něčím je tato situace pro něj přece jenom nová. „Vždy čtu z připravených překladů, aby se fanoušci měli na co těšit,“ říká. Nyní bude předčítat z již vydaných knih. „Dohodli jsme se s nakladatelstvím Tallpress, že můžeme využívat poslední revidované překlady,“ doplňuje Pavel Koutský. Ty totiž obsahují nejen Kantůrkův překlad, ale i pozdější připomínky fanoušků a opravy nepřesností.
„Všechny audioknihy budou klasická cédéčka, přičemž jedna kniha se vejde asi na pět až sedm disků,“ říká Koutský. Předpokládá přitom, že obaly jednotlivých CD půjdou poskládat do mapy, na které bude znázorněno putování hrdinů po Zeměploše.
Koutský neuvažuje, že by Zeměplochu vydával také v podobě MP3 souborů. „Předpokládáme, že ty audioknihy budou určené hlavně pro řidiče, většina autorádií však hudební MP3 soubory přehrávat neumí,“ říká Koutský. Proto se rozhodli pouze pro zvuková CD, z nichž si zájemci samozřejmě mohou MP3 soubory sami vytvořit.
Aby i skalní fanoušci dostali navíc nějakou přidanou hodnotu, budou tituly zároveň obsahovat zvláštní bonusy. Půjde například o rozhovory s Janem Kantůrkem či Terrym Pratchettem.
V letošním roce plánuje Headpublishing vydat první tři knihy ze zeměplošské série. „Chceme je vydat všechny tři najednou na konci září,“ říká Koutský. V dalších letech plánují vydávat každý rok pět knih. „Zřejmě nebudeme tituly vydávat chronologicky, ale budeme postupovat po jednotlivých sériích,“ říká Koutský. Které díly Zeměplochy dostanou přednost, ještě prozradit nechce. „Zatím se těšte na první tři knihy. Pan Kantůrek se vážně snaží,“ dodává Koutský.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)