Jeden den Ivana Děnisoviče (2017)

Alexandr Solženicyn. Nezkrácená audiokniha. Novela z prostředí ruského pracovního tábora na Sibiři.   Překlad Sergej Machonin. Režie, hudba a mistr zvuku Miloš Vrána.

Čte Miloslav Mejzlík.

Natočeno 2017. Vydala Audiotéka, Bookmedia 1. 12. 2017 (MP3, celková délka 4 hodiny 56 minut) v cyklu Mistři slova.

Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: Ruská novela zachycující jeden den v sibiřském Gulagu a zároveň život vězně s číslem Šč- 854 – Ivana Děnisoviče. Příběh popisuje podmínky v pracovních táborech na Sibiři v 50. letech 20. století – životní podmínky, zimu, nedostatek jídla, mezilidské vztahy, tresty i těžkou fyzickou práci vězněných.

Edice Mistři slova je plná literárních pokladů. Naše nejlepší herecké hlasy, které jsou nám tak blízké, namlouvají své oblíbené knihy a významná literární díla, která je oslovila, ovlivnila a k nimž se třeba i rádi vracejí. Každý měsíc se můžete v Edici Mistři slova těšit na nové příběhy v jedinečném podání našich mistrů mluveného slova a potěšit tak svá srdce.

Alexandr Solženicyn
Původním povoláním učitel matematiky a fyziky, Alexandr Solženicyn bojoval na frontách 2. světové války. Za kritiku Stalina v dopise svému příteli byl ale zatčen a odveden do tábora – tzv. gulagu. Z pobytu v těchto táborech čerpal inspiraci pro svou debutovou knihu: Jeden den Ivana Děnisoviče. V roce 1968 získal Nobelovu cenu za Literaturu, kterou si ale nevyzvedl z obavy, že nebude vpuštěn zpátky do země. Z Ruska byl nakonec stejně násilně vypovězen a zbaven občanství kvůli své nejslavnější knize: Souostroví Gulag. Nakonec se usadil v USA. Do Ruska se vrátil až v roce 1994, kde o 14 let později zemřel.

Miloslav Mejzlík
Miloslav Mejzlík dostal po absolvování JAMU příležitost v divadle Jiřího Wolkera. A toto divadlo se také stalo jeho domovinou. Talent pro televizní obrazovky v něm objevil například Zdeněk Troška, který ho obsadil do filmu Princezna ze mlejna. Znát ho můžete ale například ze seriálu Rodinná pouta. Kromě hraní se Miloslav Mejzlík věnuje dabingu. Jeho hlas můžete znát třeba z celovečerního filmu Letopisu Narnie nebo audioknih Lolita, Robinson Crusoe…

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)