Karanténa (2020)

Peter May. Kompletní audiokniha. Překlad Filip Drlík. Režie Michal Bureš.

Čte Daniel Bambas.

Natočeno 2020. Vydal OneHotBook 25. 6. 2020 (1 CD MP3, katalogové č. AK355; EAN 8594169483559; celková délka nahrávky 9 hodin 20 minut). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.:  Londýn je epicentrem globální pandemie. Zákeřný virus si vyžádal už tisíce mrtvých. V izolovaném městě bují násilí a nepokoje, na dodržování zákazu vycházení dohlíží armáda.

Inspektor Jack MacNeil slouží sice ve sboru metropolitní policie poslední hodiny, ale přesto je nucen vést vyšetřování nálezu tašky s ostatky zavražděného dítěte. Dělníci ji objevili na staveništi nouzové nemocnice ve čtvrti, kde kdysi řádil Rozparovač. Jackův život přitom neprochází zrovna skvostnou etapou – kariéra i manželství jsou v troskách, virus zasáhl i jeho blízké, a teď po něm ke všemu pase nemilosrdný vrah potloukající se v přilehlých ulicích a odhodlaný udělat cokoli, co by strážcům zákona zabránilo vypátrat, komu kosti patřily. Co inspektora zastaví dřív: ruka osudu, nebo ta lidská?

„Virus v knize je mnohem smrtelnější než covid-19, nicméně zobrazení města v karanténě i autorův popis šíření choroby předkládá ještě hrozivější proroctví.“ – The Guardian

„Když jsem před patnácti lety napsal Karanténu, nikdo se s příběhem nedokázal identifikovat. Náhle to svedou všichni.“ – Peter May

„Díky Karanténě si uvědomíme, že realita, ve které aktuálně žijeme, je pořád dost šťastná…“ – Daniel Bambas

Peter May (*1951)

Skotský romanopisec a detektivkář pochází z Glasgow, ale nyní žije a tvoří v jižní Francii. Původně se živil novinařinou (pro The Scotsman a The Glasgow Evening Times) a proslavil se jako televizní scenárista, což ho přimělo vstoupit na čistě spisovatelskou dráhu. Celosvětové renomé si vydobyl šestidílnou sérií čínských thrillerů (česky 2015–2020), kterou postupně vydáváme i v audioknižní podobě. V obou provedeních je dostupná též Mayova volná trilogie ze skotského souostroví Vnější Hebridy, zahrnující tituly Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky (česky 2013–2014). Mezi jeho další populární série patří Akta Enzo (česky od roku 2006), z nichž aktuálně připravujeme už šestý díl Nezvratné alibi. Oblibu si získal i nejnovějšími samostatnými romány Ostrov Entry či Útěk. V češtině autorova díla vydává nakladatelství Host. Blíže na na www.petermay.info.

Daniel Bambas (* 1980)

V divadle vystupoval už jako dítě a ještě za studií na DAMU získal angažmá v Divadle na Vinohradech, kde hraje dodnes. Hostuje na mnoha jiných scénách (Městské divadlo Mladá Boleslav, Národní divadlo Brno, Jihočeské divadlo, Komorní činohra, 3D company), pracuje pro televizi, film, dabing i rozhlas. Je držitelem Ceny Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon v inscenaci Krás(k)a, uváděné v Městském divadle Mladá Boleslav.

Lit.: Gregor, Lukáš: Příliš vážná Karanténa. In web Naposlech.cz, 24. 8. 2020 (recenze). – Cit.: Peter May patří nejen ke stálicím portfolia brněnského knižního nakladatelství HOST, ale také vydavatelství OneHotBook, které jeho tituly adaptuje do zvukové podoby. Nepřekvapí tedy, že se nejnovějšího Mayova kousku Karanténa dočkal český čtenář i posluchač, a to v těsném závěsu po světové premiéře.

Karanténa není Mayovu poslední prací – v jeho počítači odpočívala dlouhých patnáct let. Údajnou příčinou dřívějšího nevydání byla přílišná vykonstruovanost a nerealističnost zápletky. Jakmile však do světa vplul COVID-19, začali vydavatelé své dřívější negativní postoje přehodnocovat a Mayovu detektivnímu thrilleru připravili s využitím aktuální situace silnou PR kampaň.

Při četbě či poslechu Karantény vás pravděpodobně přepadne otázka, jak dokázal Peter May předvídat, co se v roce 2020 odehraje? Sám autor vysvětluje, že nejde o žádnou věštbu – nastudoval si španělskou chřipku a na základě detailů z minulosti vystavěl půdorys aktuálního příběhu. Zejména v druhé polovině románu, si ovšem čtenář a posluchač položí otázku další: neměla Karanténa přeci jen raději zůstat v Mayově počítači?

Nelze se totiž zbavit dojmu, že románu schází vytříbená typologizace hrdinů a bohužel i pečlivější stavba děje. To, co se zpočátku tváří být docela klasickým Peterem Mayem (v tom dobrém smyslu slova), postupně nabourávají nelogičnosti. A že jich není málo. Skoro se až vplíží pochybnost, zda vydavatelé před patnácti lety román „nezařízli“ ne pro nerealističnost kontextu, v němž se příběh odehrává, nýbrž kvůli pochybným odpovědím na vznikající otázky a kvůli zvratům, které zbytečně podkopávají to doposud vystavěné.

Obdobně ambivalentní postoj lze mít i k samotné audioknize. S Peterem Mayem to režie ani jednotliví interpreti nikdy neměli snadné – autor se totiž ve valné většině případů bere hodně vážně. Někdy je ona nekompromisní drsnost díky dostatečné hloubce příběhu a postav (zejména v tzv. ostrovní trilogii) namístě a jistá míra patosu v přednesu (Jiřího Dvořáka) funguje. Jindy je to s vyvážeností textu poněkud na štíru a musí pomoci civilnější interpretace (Davida Matáska). U Karantény, jak už zmíněno, nekráčí Peter May vypravěčsky seriózně ani přesvědčivě, a tak jeho vážnost působí místy křečovitě. A herec Daniel Bambas takové vyznění textu jen posiluje. Větu za větou zatěžkává důrazem na celkovou nepříjemnost atmosféry a prostředí, akcentuje složitost přicházejících situací. Víc než kdy jindy bude záležet na prahu citlivosti konkrétního posluchače, kdy takový způsob (vele)vážného přednesu tohoto (vele)vážného textu začne vnímat jako parodii a kdy se pro něj stane přinejmenším otravným. (Připočtěte k tomu i muziku, která sama o sobě není zlá, jen samozřejmě – zcela logicky v souznění s celkem – ještě přikládá onomu vyznění.)

Tam, kde kdysi na ostrově Lewis šlehal do tváří chladný a ostrý vítr, mohla nános patosu a přílišné vážnosti ukočírovat originální a zejména pak do detailů propracovaná zápletka a psychologie postav. U Karantény toto schází. A je otázkou, zda alespoň coby žánrová oddechovka – zvláště v době probíhající pandemie – může zafungovat.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)