Pyramida (2021)

Henning Mankell. Kompletní audiokniha. Jak to vlastně všechno začalo? Překlad Hana Švolbová. Režie Michal Bureš.

Čte Jiří Vyorálek.

Natočeno 2021. Vydal OneHotBook 9. 3. 2021 (2 CD MP3; katalogové č.: AK350; EAN: 8594169483504; celková délka nahrávky 14 hodin 48 minut).  Ukázka k poslechu zde.

Série Komisař Wallander #9

Pozn.:  Mnohé fanoušky série o komisaři Kurtu Wallanderovi zajímalo, co se dělo před 8. lednem 1990 – tedy před oním časným zimním ránem v Ystadu, kdy tenkrát téměř třiačtyřicetiletého policistu vzbudil telefonát na začátku Vrahů bez tváře. Pětice poutavých příběhů tvořících tento soubor poodhaluje pár střípků z komisařovy minulosti, které se jeho stvořitel uvolil pustit do světa. Jaký případ byl Kurt nucen řešit coby jednadvacetiletý pochůzkář v Malmö? Kdo ho omráčil a spoutal na benzinové pumpě o Štědrém večeru roku 1975? A proč se mu vlastně rozpadlo manželství? Sledujte, jak začínající vyšetřovatel hledá cestu k sobě samému nejen v oboru kriminalistiky, kde osvědčuje metodický přístup a skvělou intuici, ale i jako pěšák života zakoušející radosti i strasti. (anotace)

„Tato kniha představuje nezastupitelnou kapitolu v celé wallanderovské sérii.“ – Booklist

„V téhle kolekci se Mankell představuje ve špičkové formě. Pokud patříte mezi Wallanderovy fanoušky, musíte si Pyramiduposlechnout!“ – The Midwest Review

„Kurt Wallander je jedním z nejpůsobivějších a nejdůvěryhodnějších výtvorů kriminální literatury současnosti.“ – The Guardian

Henning Mankell (1948 – 2015)

Narodil se ve Stockholmu a vyrůstal na různých místech Švédska. Zeť režiséra Ingmara Bergmana působil zprvu jako herec, divadelní režisér a intendant nejen ve své vlasti, ale i v Mosambiku, kde vedl soubor Avenida a psal stranou evropského ruchu. Na začátku 90. let vytvořil postavu komisaře Wallandera, díky níž se celosvětově proslavil. Všech 11 knih série, kterou stejně jako další autorovy knihy vydalo nakladatelství Host, postupně představujeme i v audioverzích. Detektivovy případy se v Mankellově vlasti dočkaly celovečerních filmových adaptací. Poté následoval seriál Wallander, natočený roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později i v BBC, která hlavní role svěřila Kennethu Branaghovi. V roce 2020 Netflix uvedl první sérii seriálu Mladý Wallander. Krom toho autor vytvořil mj. detektivní thriller Číňan (č. 2011), memoárovou knihu Pohyblivý písek (č. 2017) a romány Italské boty (č. 2017) a Švédské holínky (č. 2018).

Jiří Vyorálek (* 1974)

Rodák z Třebíče vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU. Po angažmá v Divadle 7 a půl účinkoval v Divadle Husa na provázku, kde se úspěšně zhostil např. role Shakespearova Hamleta nebo knížete Myškina v jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Morávka. Za souborné uvedení tohoto cyklu byl roku 2007 nominován na Cenu Thálie. Několik dalších sezon působil na volné noze. Ztvárnil řadu rolí nejen v Divadle Reduta, ale i ve filmu (Největší z Čechů, Rodina je základ státu, Posel, Masaryk, Milada, Úhoři mají nabito) a v televizi (historické série České století a První republika). Od roku 2013 je stálým členem souboru pražského Divadla Na zábradlí.

Lit.: Macháček, Tomáš: Chybějící střípky mozaiky. In web Naposlech.cz, 22. 6. 2021 (recenze). – Cit.: Poté, co Henning Mankell v polovině devadesátých let dopsal Usměvavého muže, čtvrtý román ze série s komisařem Kurtem Wallanderem, měl v plánu pro další příběh zpracovat téma zneužívání dětí. Když nedokončený stostránkový rukopis shledal natolik depresivním, že jej spálil, začaly mu v mysli namísto toho naskakovat nápady na události, které se odehrály ještě před samotným začátkem série. Ty se postupem času zhmotnily v trojici časopisecky vydaných povídek, které autor roku 1999 doplnil o dva dosud nevydané texty. Tím dal vzniknout sbírce Pyramida, kterou tehdy zamýšlel wallanderovský svět završit. Jak dnes víme, toto pravidlo později porušil a k postavě, která jej v literárním světě proslavila, se ještě v několika případech nakrátko vrátil, přesto pětice kratších detektivek tvoří v rámci celé série zvláštní výjimku.

Napsat povídku prý bývá pro spisovatele často těžší než sepsat delší román, pro Henninga Mankella ale tato forma textu nepředstavovala překážku. V Pyramidě zavádí Mankell Wallanderovy fanoušky do období vymezeného koncem šedesátých let a rokem 1989. A namísto dlouhého románu, jaké tvoří naprostou většinu Wallanderových knih, sáhl právě po kratších literárních útvarech, balancujících často na hraně povídky a novely.

V úvodním z pěti příběhů, Ráně, sledujeme první nesmělé kroky budoucího komisaře Wallandera směrem ke kariéře kriminalisty, protože zatím je pouze řadovým pořádkovým policistou. Stejně tak nahlížíme pod pokličku začátku jeho vztahu s budoucí manželkou Monou. V následující Trhlině, Muži z pláže a Fotografově smrti sledujeme nejen jeho profesní vývoj, ale i soukromý život, zahrnující stěhování z Malmö do Ystadu, narození dcery Lindy nebo postupný rozpad manželství. Co zůstává po celou dobu konstantní, je ale oboustranně problematický vztah s otcem. Ten také sehrává nemalou úlohu v závěrečném a rozsahem nejdelším příběhu Pyramida.

Vydání Mankellových románů obstarává na českém audioknižním trhu OneHotBook a tentýž tvůrčí tým se sešel i u povídkové sbírky Pyramida. Především se jedná o režiséra Michala Bureše a herce Jiřího Vyorálka, bez jehož melancholického hlasu už si snad nejde Wallanderovy příběhy představit. I tentokrát se v jeho ztvárnění vedlejších postav dostane na ruský přízvuk či náznak ostravštiny, což však není nic, co by mělo zkušené posluchače této série překvapit. Vzhledem k menšímu prostoru pro zádumčivé, přemýšlivé pasáže, odsýpají příběhy v rychlejším tempu a i hercův projev se zdá být energičtější.

Povídky v jeho podání plynou příjemně svižně a fanouškům Mankella přináší opravdový požitek, který však tentokrát kazí drobné chyby. Zvukařskému uchu unikl tu a tam interpretův sípavý nádech, jednou došlo k přeřeku a záměně dvou jmen v dialogu. Na rozdíl od předchozích audioknih se tentokrát Vyorálek nedokázal rozhodnout, zda bude jméno policisty Martinssona vyslovovat měkce nebo tvrdě a tak jej čte pokaždé jinak. Pozornosti všech zúčastněných také ušlo, že si interpret překřtil lokalitu Landskronu na Landskornu a tvrdošíjně na tom v celé audioknize trvá.

Nebýt výše uvedených zbytečných chyb, byla by Pyramida horkým kandidátem na plný počet bodů. Mimo jiné i díky nápaditému hudebnímu doprovodu, který odděluje jednotlivé pasáže textu za pomoci melodií, které vycházejí z častých autorových zmínek o hudbě, kterou Wallander poslouchá. Není bez zajímavosti, že ve věci hudebního vkusu Mankell otiskl do komisařovy osobnosti kus sebe a nechal jej poslouchat své vlastní oblíbené autory, převážně klasické hudby.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)