Láskavé rozprávky (Laskavé pohádky, 2010)

laskaverozpravkyBranislav Jobus. Další tvůrci nezjištěni.

Čte Richard Stanke.

Natočeno 2010. Vydalo nakladatelství Kniha do ucha v roce 2010 (2CD, 152 min). Ukázka

Pozn.: Prvá kniha speváka kapely Karpatské chrbáty a jej samostatnej jednotky Vrbovskí víťazi. Dvadsať neuveriteľne originálnych rozprávok.

O autorovi: Branislav Jobus (1969) – narodil sa v Piešťanoch, žije a tvorí vo Vrbovom. Frontman kapely Karpatské chrbáty, spolu s bratom Andrejom pôsobí aj v hudobno-pracovnom zoskupení Vrbovskí víťazi, venuje sa vlastnému projektu Abusus. Štatutárny zástupca Multiorganizácie Kriak. V roku 2007 vydal knihu pre deti i dospelých Láskavé rozprávky, v roku 2009 vyšlo jej pokračovanie Zázračné rozprávky.

O interpretovi: Richard Stanke (1967) – narodil sa v Šali. Vyštudoval VŠMU, odbor herectvo. Je členom činohry SND. Herectvu sa venuje už od detstva. Prvý raz daboval ako sedemročný a jeho prvé stretnutie s kamerou bolo v inscenácii Červená lentilka. Medzi najznámejšie inscenácie a filmy, v ktorých účinkoval, patrí Kúzelné mestečko, Dievča z jazera, Alžbetin dvor, Obyčajný špás, Medzi nami, Na krásnom modrom Dunaji, O dve slabiky pozadu, Vadí nevadí či seriály Zborovňa, Rodinné tajomstvá, Ordinácia v ružovej záhrade a 1. oddělení. Svoj hlas prepožičal mnohým postavám v dabingu. Žije v Bratislave.

Lit.: Javůrková, Lucia: Láskavé rozprávky aj pre dospelých. In web Pravda.sk, 13. 8. 2010 (článek). – Cit.: Láskavé rozprávky Branislava Jobusa sú pravými rozprávkami, i keď nie pre tých celkom najmenších. Ich témy sú neraz celkom dospelé a pri troche nadhľadu a predstavivosti si z nich majú čo vziať aj staršie ročníky. Okrem knižnej podoby vyšli láskavé rozprávky o láske aj ako audiokniha vydavateľstva Kniha do ucha v hereckej interpretácii Richarda Stankeho.

Chlapec v úlohe rozprávača sa prenesie s tajomnou vílou Agapé do jej sveta, kde sa zoznámi so všetkými druhmi lásky, zosobnenými v dcérach svojej nadprirodzenej sprievodkyne. Agapé je pritom synonymom lásky v rôznych podobách už od čias starých Grékov. Dcéry chlapcovi jedna po druhej vyrozprávajú príbehy, ktoré pôsobia tak trochu ako Ezopove bájky. Niekedy v nich vystupujú zvieratá, väčšinou však ľudia, ktorí prezrádzajú rôzne vlastnosti a záľuby dohnané do poučných extrémov.

Jobusove rozprávky vychovávajú k poznaniu, že nič nie je čierno-biele a tak, ako najväčšie zlozvyky môžu byť nakoniec prospešné, môžu sa aj tie najväčšie cnosti zvrhnúť a vypomstiť. V niektorých kapitolách autor zábavne približuje detským poslucháčom históriu, či sa pokúša vysvetliť pôvod takých fráz, ako láska hory prenáša, alebo samochvála smrdí.

Rozprávky sú skutočne láskavé – nielen tematicky, ale aj podaním. Autor v nich pripomína, že aj špinavý spolužiak Emilko môže mať čistú dušu a aj najmenej sympatické postavy príbehov napokon dokážu zúročiť svoj charakter užitočným spôsobom. Tak ako sa aj dej začína na hodine občianskej výchovy, je aj jeho pokračovanie lekciami etiky v rozprávkovom šate. Navyše sa nahrávka počúva ľahko a šikovnou gradáciou vzbudzuje zvedavosť a chuť vypočuť si ju až do konca.

Branislav Jobus je známy predovšetkým ako hudobník. Frontmanom rockovej skupiny Karpatské chrbáty je už od jej založenia v roku 1982. Láskavé rozprávky vydané v knižnej podobe v roku 2007 boli jeho prvým literárnym počinom. V minulom roku sa však dočkali pokračovania s názvom Zázračné rozprávky a najnovšie spod autorovho pera vyšlo dielko Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda.

Detská literatúra vo zvukovej podobe má u nás predsa len dlhšiu tradíciu, ako audioknihy pre dospelých poslucháčov. Z vinylu sa takmer plynulo rozprávky preniesli na cédečká, ktoré často slúžia ako pohodlnejšia variácia čítania na dobrú noc. Láskavé rozprávky patria medzi tie duchaplnejšie diela pre deti a majú moc pobaviť aj dospelého.

Lit.: Uškertová, Radka: Branislav Jobus – Láskavé rozprávky. In web Booksite, 7. 2. 2016 (recenze). – Cit.:
Láska a jej podoby. Rozprávky súčasnosti

Branislav Jobus, alternatívny hudobník, je ojedinelým zjavom na našej umeleckej scéne. Okrem toho, že pôsobí v alternatívnych kapelách Karpatské chrbáty, Vrbovskí víťazi, Vrbovské vŕby a Abusus, je aj moderátorom, šoumenom, a od roku 2007 aj spisovateľom. V tomto roku totiž debutoval knihou rozprávok Láskavé rozprávky, po ktorej nasledovali ďalšie: Zázračné rozprávky (2009), Na výlete vesmírom (2010), Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda (2010), Ako Muflón Ancijáš cestoval na západ (2011), Komisár Mrodge (2012) a kniha pre dospelých v podaní nevšedných denníkových zápiskov Až na vrchol (2008). Jeho knižná prvotina pod názvom Láskavé rozprávky sa dočkala aj vydania v podobe audioknihy. príbehy načítal Richard Stanke.

Literatúra kráča s dobou. Svedčí o tom aj fakt, že žáner rozprávky rokmi menil svoju podobu. Láskavé rozprávky tak prinášajú pohľad na súčasnosť, reflektujú problémy dnešnej doby a zobrazujú nielen čiernobiely svet, ale práve jeho rozmanité podoby. Dielo kolíše medzi žánrom rozprávky a bájky. Rozprávka je žáner, ktorý automaticky zaraďujeme do detskej literatúry. Branislav Jobus vo svojom rozhovore pre literárny časopis Knižná revue s Dianou Mašlejovou priznal: „Rozprávky mi jednoducho sedia. Latka fantázie sa pri nich dá posunúť až do neba. Ono sa to skrátka niekam musí zaradiť a dôvod, prečo rozprávky evidujeme pod hlavičkou literatúra pre deti, je práve ten, že sú to rozprávky. Keď ich píšem, myslím na deti a na dospelých rovnakým dielom. Tvorím pre všetkých. Keď čo i len jednému človeku na svete urobí moja rozprávka radosť, stálo to za to.“

            Dej sa začína na hodine občianskej náuky, keď pani učiteľka, „nielen pekná, ale aj dobrá, čo je pre učiteľku veľmi vzácna kombinácia“, svojim žiakom položí otázku, čo je to láska a aké jej druhy poznáme. Na prvý pohľad jednoduchá otázka, ťažšie je nájsť správnu odpoveď. Žiaci po sebe opakujú ako papagáje, chlapec v úlohe rozprávača však úvahu rozvinie. Učiteľka im dá za úlohu o otázke ešte popremýšľať. V noci za chlapcom ako odmena za jeho odpoveď príde tajomná víla Agapé, ktorá ho vyslovením riekanky: „Hlboká noc a plytké ráno, hovorím nahlas a jasne áno. Chcem s tebou byť, chcem s tebou žiť, chcem s tebou aj po smrti hniť.“ vezme do svojho sveta. Odviedla si ho do svojho päťposchodového domu a predstavila mu svojich 21 dcér, rozličné Lásky. Každej z nich je v knihe venovaná jedna rozprávka. A tak sa zoznamujeme s Láskou k cestovaniu, ktorá býva hneď pri dverách, aby to nemala ďaleko, keď toľko cestuje, s Láskou k smiechu, Láskou k špine a k neporiadku, na rad prídu i Láska k domovu, zvieratám, ku klamstvu či k ďalším láskam…

            Fantázii sa medze nekladú. Autor v knihe detským poslucháčom vysvetlí aj históriu a vznik niektorých porekadiel, napríklad: samochvála smrdí či láska hory prenáša, a poukazuje tiež na to, že aj zlé vlastnosti a zlozvyky môžu byť nakoniec prospešné. Napríklad taký Samo Chvála z čias Veľkomoravskej ríše si dal postaviť svoje hradisko v údolí len preto, aby ho všetci chválili, akým je on dobrým bojovníkom. Vyhrával všetky súboje. A to práve vďaka tomu, že mu strašne smrdeli nohy. Bojovníci z toľkého smradu odpadávali, Samovi stačilo vyzuť sa. Vojaci boli bezmocní, plynové masky ešte neexistovali a proti smradu sa predsa strieľať nedá. Bez chvály nedokázal žiť. A viete, prečo sa ľudia pri stretnutí s kominárom chytajú gombíka a myslia na nesplnený sen? Prečo sa šach zaraďuje medzi športy? A prečo deti nosí práve bocian? Odpovede nájdete, ak sa započúvate do príjemného hlasu Richarda Stankeho.

Audioknihu odporúčam každému poslucháčovi, deťom i dospelákom, vyradila by som snáď iba tých najmenších. Dnešní školáci však už určite dokážu odhaliť aj etické posolstvo týchto rozprávok, ktoré ich donúti zamyslieť sa. Autor využíva aj množstvo rečníckych otázok, ktoré ich premýšľanie len podporuje. Svieži humor, slangový jazyk a originálnosť príbehov v nich určite vzbudí chuť a zvedavosť vypočuť si ich všetky. A dospelí? Tí sa pri nej určite nudiť nebudú, práve naopak, zaručene sa nasmejú na Jobusovej fantázii, ktorá naozaj nemá hraníc.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)