Dívka, která si hrála s ohněm – Milénium 2 (2012)
Stieg Larsson. Audiokniha. Překlad Azita Haidarová. Zvuková režie, střih Martin Kusák. Foto Bohouš Pospíšil. Produkce, foto Martin Pilař. Režie Jitka Škápíková.
Čte Martin Stránský.
Natočeno v roce 2012. Vydal M. Pilař & Dragontattoo, ADK-Prague v roce 2012 (2 CD mp3; AK002 – EAN 8594169480022; celkem 14 hod. 45 min.).
Pozn.: Druhý díl trilogie Milénium odkrývá minulý a současný život Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, kterou čtenáři znají již z prvního dílu. Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni krátce před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Salanderové a její poručník je brzy nalezen mrtvý. Policie zahájí celostátní pátrání po Salanderové, podporované mediální kampaní, ve které vycházejí najevo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Mikael Blomkvist je přesvědčen o její nevině, avšak Lisbeth odmítá jakoukoliv pomoc při pátrání po skutečném viníkovi. Do hry vstupuje nelítostný gang násilníků, který jde po Salanderové, a tak se kniha mění v závod o její záchranu…
Seznam zvukových stop:
01 / Prolog
02-15/ Díl 1. From Russia with love
– kapitoly 1-8
16-31/ Díl 2. Absorudní rovnice
– kapitoly 9-16
32-58/ Díl 3. Terminator mode
– kapitoly 17-28
Lit.: anonym: Další severská detektivka – Dívka, která si hrála s ohněm. In web Audioknihy.net, 5. 11. 2012 (článek). – Cit.: S prodejem skandinávských detektivek se roztrhl pytel, a tak Vám i my umožníme dopřát si trochu toho napětí. Na audioknize totiž vychází druhý díl trilogie Milénium od Stiega Larssona!
Druhý díl trilogie Milénium poodhalí více z minulého a současného života Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, kterou posluchači znají již z prvního dílu, na který volně navazuje (Milénium 1. – Muži, kteří nenávidí ženy).
Mladý novinář časopisu Milénium je zavražděn krátce před publikováním zásadního článku o prostituci, korupci a obchodu s bílým masem a hlavně o jeho napojení do vysoké politiky, na tajnou policii a známé novináře. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Lisbeth Salanderové a její poručník je také brzy nalezen mrtvý. Policie po Lisbeth zahájí celostátní pátrání, podporované mediální kampaní, ve které vycházejí najevo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Mikael Blomkvist je přesvědčen o její nevině, avšak Lisbeth mu při pátrání odmítá jakkoli pomoci. Sama se pomocí svých metod pokusí poodhalit překvapivé pozadí zločinů, do hry však vstupuje nelítostný gang brutálních násilníků, který jde Salanderové po krku, a tak se kniha mění v závod o její záchranu…
Dívka, která si hrála s ohněm
Stieg Larsson (15. 8. 1954 až 9. 11. 2004) byl švédský novinář a spisovatel. V roce 1977 začínal v novinách jako grafik, později se stal zpravodajem a publicistou. Novinářské zkušenosti a politické přesvědčení vedlo Stiega Larssona v devadesátých letech k založení nadace Expo, jejímž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti. Stal se vydavatelem stejnojmenného magazínu, který byl ve Švédsku velmi populární. Larsson proslul jako odborník na švédské krajně pravicové a rasistické organizace, vystupoval často na veřejnosti a celá léta musel čelit více či méně vážným výhrůžkám ze strany svých politických nepřátel.
V roce 2001 začal pracovat na sérii Milénium. Za tři roky měl připraveny první dvě knihy. V roce 2004 přesvědčil nakladatele, který vydal první díl nazvaný Muži, kteří nenávidí ženy. Krátce poté Stieg Larsson náhle ve Stockholmu umírá na těžký infarkt. Domněnky, podle nichž jeho smrt jakýmsi způsobem souvisela s výhrůžkami, jimž musel čelit coby vydavatel Expa, se nakonec nepotvrdily. Mezinárodního úspěchu svého literárního díla, kterého se prodalo přes šedesát milionů výtisků ve čtyřiačtyřiceti zemích světa, se nedožil.
Martin Stránský se narodil se v Jihlavě. Jako syn herce a pozdějšího ředitele Horáckého divadla Miloše Stránského měl k divadlu od dětství velmi blízko. Po studiích na DAMU nastoupil do stálého angažmá v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, ve kterém působí dodnes. Získal zde Cenu Vendelína Budila za roli Eddieho v inscenaci Millerova Pohledu z mostu. Díky této roli se dostal do širší nominace na Cenu Thálie. Na tuto cenu aspiroval také nominací za ztvárnění arogantního spisovatele Abela Znorka ve hře Enigmatické variace (Eric-Emmanuel Schmitt). Je stálým hostem pražského Divadla pod Palmovkou. Na divadelních prknech byl mimo jiné Cyranem, Miláčkem, Valmontem, Jagem, Petrucciem, McMurphym v Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo Stanleym ve hře Tramvaj do stanice Touha. Pravidelně se objevuje v televizních seriálech a celovečerních filmech. Pravidla lži, Peklo s princeznou, Ulice, Kriminálka Anděl, Místo nahoře, Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě 2. Je držitelem Ceny Františka Filipovského za nejlepší mužský výkon v dabingu a Ceny diváků za dabování titulní postavy doktora Gregoryho House v seriálu Dr. House, populární je také jeho výkon v animovaném seriálu Futurama v roli robota Bendera. Na poli audioknih se kromě prvního dílu Milénia – Muži, kteří nenávidí ženy od Stiega Larssona výrazně uvedl také načtením životopisu Stevea Jobse (Steve Jobs od Waltera Isaacsona – článek o natáčení najdete ZDE.).
Nyní nezbývá než se těšit na poslední díl s názvem Dívka, která kopla do vosího hnízda, který by se měl vyjít před vánoci.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku