Vzkaz v láhvi (2015)

Jussi Adler-Olsen. Audiokniha. Třetí případ komisaře Carla Morcka. Režie Jitka Škápíková.

Čte Igor Bareš.

Natočeno 2015 Vydal OneHotBook v roce 2015 (2 CD MP3; AK071; EAN 8594169480718, celková délka 15 hod. 03 min).

Původně měla audiokniha vyjít už na podzim 2013   (Martin Pilař – ADK Prague, 2 CD mp3; AK013; 13 hod. 30 min.).

Pozn.: V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví.
Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro „případy hodné zvláštní pozornosti“, začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí…

Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesbo, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven. (anotace)

Jussi Adler-Olsen  (* 1950)

Dánský spisovatel vystudoval politologii a filmovou vědu. Literatuře se začal věnovat už za studií, zpracoval první dánský lexikon kreslených seriálů. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil knihou Alfabethuset (Abecední dům, 1997), pak následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washington Dekretet (Washingtonský dekret, 2006). Později se začal věnovat tématům spojeným s rodnou zemí. Jeho kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje pět knih: Žena v kleci (2007), Zabijáci (2008), Vzkaz v láhvi (2009; 2012), Složka 64 (2010; 2013) a Marco (2012; 2014). V současné době pracuje na šestém dílu série.

Igor Bareš (* 1966)

Studoval JAMU v Brně, přičemž občas hostoval v Divadle bratří Mrštíků. Později se stal postupně členem činohry Mahenova divadla a souboru Národního divadla v Brně. Od roku 2002 je na volné noze. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v množství televizních inscenací i seriálů: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika… Vedle herectví se věnuje i dabingu.

Lit.: Severka: Jussi Adler-Olsen – Vzkaz v láhvi (audiokniha). In web Severské krimi, 16. 1. 2016 (recenze). – Cit.: Třetí případ oddělení Q se doslova vynoří z hlubin minulosti. Tajemný vzkaz v láhvi doputuje k trojlístku ze sklepení až po mnoha letech a nejednoznačné znění, nečitelné písmo a zub času z něj dělají předmět mnoha dohadů. Jedná se o nejapný žert, nebo je slovo POMOC skutečně posledním zoufalým počinem člověka v nouzi?

Carl Morck už ani nedoufá, že by se jeho starý život před nehodou mohl vrátit. Za nynějších okolností se spokojí s málem – pohodlná židle v kanceláři a chvilka ticha jsou pro něj oázou uprostřed hektického dne. Přesto však oddělení Q a celá budova kodaňské policie připomíná pavilon psychiatrického oddělení. Útočiště Carl nenachází ani za dveřmi vlastního domu, v obývacím pokoji bivakuje Hardy na polohovacím lůžku, Morten pořádá divoké grilovačky a na domovní dveře klepe Jasper, kterému život u matky Viggy přerostl přes hlavu. Matinka je mu v patách a požaduje svou polovinu domu. Pod takovým náporem by se zhroutil i nedělní kazatel, natož ubohý policejní komisař. Když se na oddělení Q vetře zpráva od skotských kolegů, která obsahuje informace k nalezenému vzkazu v láhvi, je to poslední kapka. Vzkaz je evidentně psaný krví, nicméně léta neopatrného zacházení a čas zanechaly na papíře stopy a kromě skličujícího slova POMOC je zbytek dopisu nerozluštitelný. Carlovi se do případu moc nechce, s Asadem mají co dělat s kauzou nevysvětlitelných požárů. Vcelku ochotně se vzkazu chopí Rose a díky ní se záhadná aura kolem vzkazu začíná rozplývat. Sama Rose se však brzy stává po Carla s Asadem tvrdým oříškem – zmizí a místo ní nastoupí její dvojče Yrsa. Nebo je to všechno trochu jinak? S každým nově odhaleným slovem ve vzkazu vyplouvají na povrch děsivé skutečnosti, ale smyčka kolem pachatele, který neoperuje poprvé, se ne a ne utáhnout. Pomůže v této kauze trojlístku z oddělení Q podaná pomocná ruka bývalého kolegy, toho času zaměstnance policejní kantýny? Podaří se objasnit identitu obětí z roku 1996 a zabránit dalším únosům? A co s masařkou na stropě a těmi pod stolem?

Jussi Adler-Olsen nám ve třetím díle Oddělení Q opět servíruje zcela odlišný případ, než ten předchozí. V Zabijácích jsme se s pachateli seznámili hned v úvodu, ve Vzkazu v láhvi je skutečná identita vraha neznámou veličinou až do poslední chvíle. Stranu po straně jsou místo toho objasňovány faktory, které pachatele vedou k jeho počínání, pronikáme do struktur církevních spolků. Velkým přínosem pro celou sérii Oddělení Q jsou Olsenovy bohaté zkušenosti s lidmi různých vad, poruch a sociálních statusů. O Jussim je známo, že rád využívá skutečné osoby zvláštních charakterů, které jej v životě nějakým způsobem ovlivnily, jako předlohy pro literární hrdiny. Zdálo by se, že narušené povahy bude obsazovat do rolí padouchů, ovšem v Oddělení Q jsou narušení úplně všichni! Je nesmírně osvěžující, že pod střechou budovy kodaňské policie se kolegy stávají schizofrenici, ohledávač se syndromem vyhoření, syřan s tajemnou minulostí, Carl s neútěšnou přítomností a šéf oddělení vražd nad tím jen shovívavě pokyvuje hlavou. Přestože Vzkaz v láhvi je thrillerem s atmosférou v podobě temných mračen, každou chvíli je jako sluneční paprsek prozáří Asadovy kořeněné koláčky, Carlova vášeň k psycholožce Moně Ibsenové a Rosin punkrockový zjev. Třetí díl povedené série se tak stává renesančním člověkem – vyniká ve všem.

Přestože pro většinu čtenářů je vrcholem literárního zážitku vlastní četba, pomalu se začínám na audioknihy dívat jako na vymoženost století. Občas nezbývá čas se zavrtat na gauč s knihou a v těchto okamžicích není nic jednoduššího, než si do uší píchnout sluchátka s audiovkou. Koza zůstane celá. Už minule jsem chválila výkon Igora Bareše v Zabijácích a přiměl mě si dát repete Ženy v kleci tentokrát také v audioverzi. Potěšilo mě, že  také Vzkaz v láhvi byl opět plně v režii pana Bareše. Přestože celou dosavadní sérii Oddělení Q už načtenou mám, už teď vím, že si ji sjedu ještě jednou – v audio verzi. Mám dojem, že při čtení Vzkazu v láhvi se Igor Bareš opravdu vyžil, podání smrtelného chroptění i výkřiků zoufalství je skutečně autentické a je znát, že tento vedlejšák pana Bareše baví. K samotné režii ani tentokrát nemám co vytknout, nadšená jsem především ze zvukového doprovodu, oceňuji, že se nejedná jen o krátký úsek na začátku kapitol, ale že hudební podbarvení se objevuje i uprostřed úseků. Za obzvlášť zajímavý a vkusně vybraný kousek považuji úryvek skladby Kyrie Eleison. Jistě není jednoduché vytvořit audioknihu se všemi doprovodnými prvky ke spokojenosti všech, nejen v tomto případě si však nakladatelství zaslouží pět hvězdiček. (…)

Alternativní název: Vzkaz v lahvi

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Ráda bych si tuto audioknihu poslechla ale nikde jsem ji v prodeji nenašla.:-(

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)