Zábava z rozhlasového archívu – minulost?

Rád bych se zde pozastavil nad zúžením prostoru ve vysílacím čase pro mluvené slovo. Domnívám se, či jsem o tom přesvědčen, že se todotklo hlavně archivních snímků z redakce humoru a satiry – dnes redakce zábavy. A já se ptám proč, v této souvislosti musím zmínit projekt Smích až do svítání, který běžel od května 1998.Byly zde představovány gramofonové desky, divadelní hry a neméně slavné silvestry. Na noc to bylo pro nespavce, řidiče a další příjemné odlehčení a pro nás – sběratele a fajnšmekry to přinášelo obrovský přínos. Proto by bylo dobré, kdyby se to opět obnovilo. Já vím, každý týden se vysílá padesátník Ondřeje Suchého a jednou za 14 dnů běží v noci jehodalší pořad Nostalgické muzeum zábavy. Určitě by bylo zařazení zábavných pořadů přivítáno s povděkem. Bylo by to lepší, než pořady z regionálních stanic českého rozhlasu. Pokud se každý týden kupř. střídají dva pořady o folkové hudbě, tak jaký to má význam? Dejme tomu, že jsou v těchto pořadech vždy informace o kulturních akcí daného kraje. A co když je nějaká zajímavá informace v týdnu, kdy ve stejný čas běží pořad jiného regionu, Opravdu tomuto tahu ve vysílání nerozumím. Odvažuji se závěrem tvrdit, že by vysílání archivních snímků určitě pozvedlo poslechovost českého rozhlasu.
Beatman

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Beatmane,

domnívám se, že máš docela pravdu. Ale ještě ad Suchý: myslím si, že práce Ondřeje Suchého v Padesátníku je málo doceňovaná, přestože dokázal vytáhnout na světlo poklady neuvěřitelné hodnoty, ať už šlo o nahrávky soudniček Františka Němce z let padesátých (četli je tehdy Jan Pivec, Ljuba Hermanová, Stanislav Neumann a další) či silvestrů a zábavných pořadů z let šedesátých. Pro mne osobně je silně diskutabilní jeho minicyklus „Chvilka pro ruskou písničku“, v níž hrál i silně tendenční sovětské písně, ale to nijak nesnižuje jeho zásluhy v rozhlasovém archivním kutání.

Jinak – ohledně zábavných hodinek po půlnoci – pamatuji se na ně, ale abych řekl pravdu, raději mám vltavské noční vysílání s četbami na pokračování, povídkami a jazzem.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)