Démon súhlasu (Démon souhlasu, 1990)

Dominik Tatarka. Úryvek z novely. Redakce Zuzana Humajová. Režie František Obžera.

Čte Karol Strážnický.

Připravil Československý rozhlas v roce 1990 (25 min.). Repríza 17. 11. 2014 v cyklu Čítanie na pokračovanie (SRo 3 Rádio Devín); 23. – 28. 6. 2023 (SRo 8 Rádio Litera).

Pozn.: Táto novela vyšla najskôr v časopise Kultúrny život (1956), knižne až v r. 1963. Ide o satirický pamflet, v ktorom Tatarka odkrýva deformácie, chyby a omyly kultu osobnosti a odhaľuje podstatu totality. Svoju satiru zameral najmä na činnosť Zväzu spisovateľov a kritikov, ktorí sa stali sluhami režimu. Korene kultu osobnosti videl vo vytvorení „démona súhlasu“, čiže v tom, že na verejnosti sa nikto neodvážil povedať pravdu, všetci so všetkým súhlasili (a očakávalo sa to). (anotace SRo)

Lit.: Kekeliaková, Monika: Mefisto s ružou a faustiáda na slovenský spôsob – 2. časť. In web Rádio Litera, 8. 2. 2016 (článek). – Cit.:  V tomto druhom faustovskom týždni sa môžete tešiť na ďalšie kvalitné a najrozmanitejšie rozhlasové spracovania tohto nadčasového fenoménu. Čaká vás Záborského Faustiáda, rozhlasová hra Martina Kákoša Doktor Faust a rozhlasová hra Pavla Hrúza Noc s Faustom, kde sa stretnú v nočnej dišpute Faust a Paracelsus. Do poézie vás pozývame s Jánom Buzássym, budeme sa venovať jeho knihe Pani Faustová. V slovenskej literatúry zostaneme aj vďaka Tatarkovmu Démonovi súhlasu. Od Johanna Wolfganga Goetheho si budete môcť vypočuť Čarodejníkovho učňa, ale aj verše z jeho zbierky Slasť a bôľ a pásmo o autorových baladách. Esej Richarda Friedenthala odhalí čo-to zo stretnutia Goetheho a Napoleona. Zimomriavky vám navodí thrillerová poviedka Vražda na svadobnej ceste.  (…)

V slovenskej literatúre zostaneme od stredy aj vďaka Dominikovi Tatarkovi a jeho Démonovi súhlasu. Pásmo pripravil v roku 1990 Pavol Hudík a v réžii Františka Obžeru v ňom účinkuje František Strážnický. V pásme sa hovorí o Dominikovi Tatarkovi ako o výnimočnom človekovi, spisovateľovi a občanovi: „Vstúpil do literatúry ako zázračný mág fantázie, ale ani on sa v období, ktoré sa nazýva  časom kultu osobnosti či dogmatizmu, nevyhol publicistickým či literárnym „hriechom“. No ako jeden z prvých zdvihol hlas za demokratizáciu nášho života, za slobodný rozmer národnej kultúry, za slobodu človeka i jeho tvorby. V súlade s názvom svojej knihy Démon súhlasu z roku 1956 začal tvrdý boj proti „démonom“ totality. Popritom napísal nádherné knižky prózy, z nich najžiarivejšie sú iste Prútené kresla a novely z knihy Rozhovory bez konca. Dominik Tatarka sa slobody nedožil, zomrel  v máji roku 1989. Vo svojom filozofickom odkaze i v najlepších literárnych prácach je však stále živý.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)