Mlyn na rieke (Mlýn na řece, 2009?)
George Eliot. Úryvek z románu. Údaje o tvůrcích nezjištěny.
Čte Mária Schlosserová.
Vysílal Slovenský rozhlas Rádio Devín 2. 4. 2009 (10 min.).
George Eliotová je popredná predstaviteľka anglického realizmu 19. storočia. Do literatúry vstúpila začiatkom druhej polovice 19. storočia pod mužským pseudonymom George Eliot. Literárnym debutom Eliotovej a Georgea Mereditha sa datuje prelom v anglickom románe, a to v období, keď na literárnom nebi Británie žiarili hviezdy takej veľkosti, ako Charles Dickens a sestry Bronteové. Dovtedajší anglický román si nekládol také vysoké spoločenské ciele, ako napríklad ruský alebo francúzsky. Meredith dáva próze vlastnosti poézie, Eliotová novým spôsobom osvetľuje etické problémy a vnáša celkom nové ponímanie charakteru. Jej hrdinovia prechádzajú zložitým duševným vývinom, ťažkými vnútornými zápasmi. Vniesla do bezstarostného, zábavného anglického románu prenikavý pocit tragickosti.
Eliotová bola už známou novinárkou a prekladateľkou filozofických diel, keď vstúpila do literatúry, a razom si vydobyla uznanie kritiky aj priazeň čitateľov. Jej tvorbu charakterizuje nevšedné rozprávačské umenie, hlboký zmysel pre vystihnutie vzájomných ľudských vzťahov a drobnokresba postáv. Eliotová, popri ostatnej literárnej činnosti, napísala sedem románov, z ktorých sa najvyššie hodnotia Adam Bede, Mlyn na rieke a Middlemarch. Mlyn na rieke je nesentimentálnym, psychologicky pravdivým obrazom detstva a dozrievania umnej, citlivej Margitky, dievčaťa s bohatou obrazotvornosťou a veľkou túžbou po vzdelaní. V psychologickom majstrovstve vykresliť duševný svet dievčaťa jej ťažko nájsť páru vo svetovej literatúre. Eliotovej dielo sa za jej života tešilo veľkej obľube. Vysoko si ho vážili a prekladali vo Francúzsku, nadchýnali sa ním v Rusku, kde naň upozornili Turgenev a Gercen. Prvý slovenský preklad Eliotovej vyšiel až v roku 1969. (anotace SRo)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku