Ditta, dcéra človeka (Ditta, dcera člověka, 2009)

Martin Andersen Nexö. Úryvek z prózy. Redakčně připravil Marián Grebáč.

Účinkuje Alfréd Swan.

Natočeno 2009. Repríza 5. – 11. 12. 2023 (SRo 8 Rádio Litera, 11 min.).

Lit.: Šaráková, Lucia: Týždeň na Islande, ale aj Andersen a literatúra Dánska. Téma týždňa. In web SRo 8 Rádio Litera, 1. 12. 2023 (článek). – Cit.: Na Litere končíme naše jesenné potulky po Škandinávii a prinášame posledné dve krajiny – Dánsko a Island. Spoločnosť nám bude robiť Hans Christian Andersen a jeho rozprávky, nebude chýbať Snehová kráľovná ani Cínový vojačik. Spomenieme si na jeho návštevu Slovenska a priblížime i umelcov životný príbeh. Ponoríme sa do motívov severskej literatúry, ale prejdeme si i samotnú krajinu cez postrehy našincov. Spoznajte s nami básnika z Islandu Sjóna, ktorý spolupracoval aj so speváčkou Bjork či dánskeho autora M. A. Nexöa, ktorého oceňované diela boli aj s úspechom sfilmované. Tešiť sa môžete na u nás nevysielanú hru Eniki Beniki, ktorú sme pre vás našli v rozhlasovom archíve. A nenechajte si ujsť dva premiérové cykly – V skratke, ktorý bude o osamelosti a Filmovú knižnicu, v ktorej sa Tomáš Bartoněk bližšie prizrel oceňovanej knihe J. K. Stefánssona Letné svetlo a potom príde noc. (…)

Dánsky spisovateľ Martin Andersen Nexø sa stal svetoznámym vďaka dielam Pele Dobyvateľ a Ditta, dcéra človeka. Obe knihy boli sfilmované a získali medzinárodné ocenenia – Pele Dobyvateľ  získal Zlatú palmu na festivale v Cannes, Zlatý glóbus i Oskara za najlepší cudzojazyčný film. Postava Peleho je spočiatku autobiografická a stáva sa bojovníkom za práva proletariátu. Tematicky naň voľne nadväzuje román Ditta, dcéra človeka. Hovorí o proletárskej žene, ktorá umorená ustavičnou prácou a existenčným bojom umiera v mladom veku. Úryvok z tohto románu vám na Litere prečíta Alfréd Swan. V roku 2009 redakčne pripravil Marián Grebáč. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)