Matka (2010)
James Joyce. Překlad Aloys Skoumal. Připravil Libor Magdoň. Zvuk Marek Hoblík. Režie Marek Pivovar.
Čte Anna Cónová.
Připravila Ostrava v roce 2010. Premiéra 28. 11. 2010 (30 min.). Repríza 21. 4. 2015 (ČRo 3 Vltava, 0:35 h) v cyklu Noční bibliotéka; 3. 2. 2022 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.) k 140. výročí narození Jamese Joyce.
Lit.: (anonym): Joyce, James: Matka. In web ČRo 28. 11. 2010 (anotace). – Cit.: Povídková sbírka Jamese Joycea Dubliňané poprvé vyšla v roce 1914. Autor v krátkých příbězích téměř naturalisticky líčí život středí třídy na počátku 20. století.
Stylisticky i formálně se kniha od ostatních Joyceových děl velmi liší, Joyceova cesta k modernismu v té době ještě ani zdaleka nebyla u konce. V povídce Matka budeme svědky příprav vlasteneckého koncertu, jež se stane příležitostí k marné snaze ambiciózní ženy o prosazení své společenské prestiže. Jako obvykle není ani v tomto případě předností příběh, nýbrž konkrétně a barvitě evokovaná atmosféra s výraznými tragikomickými postavami.
James Joyce se narodil v roce 1882 v Dublinu, a přestože většinu svého života prožil v zahraničí – Paříž, Curych, Terst –, motiv rodného města se v jeho díle objevuje velice často. Joyceova literární tvorba vstoupila do dějin písemnictví 20. století svou modernistickou experimentální formou, proslulý je v tomto smyslu zejména román Odysseus, jenž je parafrází Homérova eposu. Joyce popisuje jeden den v životě svého hrdiny Leopolda Blooma. Celý román se odehrává v Dublinu ve čtvrtek 16. června 1904 od osmi hodin ráno do brzkých ranních hodin následujícího dne. Přestože je Odysseus často považovaný za největší anglicky psané dílo 20. století a v Irsku se každoročně 16. června slaví tak zvaný Bloomsday, jen málokdo román dokázal přečíst. Mnohem většího čtenářského ohlasu se dočkala právě sbírka črt a krátkých povídek Dubliňané.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku