Hnědé uhlí (2011)

Mogens Klitgaard. Povídka dánského spisovatele. Překlad Jan Hendrych. Připravila Vladimíra Bezdíčková. Režie Vladimír Gromov.

Účinkuje Vlasta Peterková.

Natočeno 2011. Premiéra 6. 3. 2011 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.; 30 min.). Repríza 2. 1. 2016 (ČRo 3 Vltava, 11:31 h.); 1. 12. 2022 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.).

Lit.: anonym: Mogens Klitgaard: Hnědé uhlí. In web ČRo 3 Vltava, březen 2011 (článek). – Cit.:  Próza Hnědé uhlí vyšla po smrti autora, dánského spisovatele Mogense Klitgaarda. Patří k pásmu novel, črt, novinových výstřižků, které podávají obraz Dánska roku 1942. Česky byla publikována v r.1964 v překladu Jana Hendrycha v revue Světová literatura.

Mogens Klitgaard (1906 -1945) byl významný dánský prozaik 40. a 50.let 20.století. Vyrůstal v sirotčinci, jehož prostředí z hloubi duše nenáviděl, a když konečně ústav opustil, čekal ho prázdný a spořádaný život maloměšťáka. Ve snaze setřást toto prostředí se vydal jako tulák po Evropě. V polovině třicátých let zakotvil v jedné kodaňské kavárně, kde se stal makléřem biliáru. 

V roce 1937 vstoupil do literatury romány Sedí muž v tramvaji a Bůh mírní vzduch ostříhaným ovcím. V něm zachytil zážitky ze svého tuláckého života. Je to dílo plné zdařilých vtipných útoků na zdánlivě perfektně fungující království dánských měšťáků. V době nacistické okupace musel uprchnout před nacisty do Švédska, tehdy se zabýval historickými studiemi a náměty (vyšly romány Červená pera – líčí Kodaň za napoleonských válek a Poprask na Novém trhu – o morálním úpadku pastora, do jehož života vstoupila chtivá žena). Ze Švédska se autor vrátil v roce 1945, těžce nemocen, patrně proto, aby mohl zemřít ve „své Kodani“. 

Nejzajímavějším dílem je Božský všední den – posmrtně vydané pásmo novel, črt, autentických novinových výstřižků, podávající obraz Dánska roku 1942. Ukazuje, že autorův umělecký vývoj zdaleka nebyl ukončen. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)