Smrt ministra (2011)
Hana Bělohradská. Povídka o kletbě a utonutí. Připravil Petr Hanuška. Redaktor Jan Sulovský. Zvukový mistr Jiří Vavrda. Hudební spolupráce Antonín Schindler. Použitá hudba Milan Svoboda (Ms Trombone 1). Režie Michal Bureš.
Čte Valérie Zawadská.
Nastudoval ČRo Olomouc 12. – 15. 6. 2011. Premiéra 16. 10. 2011 (ČRo Olomouc, 20:30-20:57 h.; 27 min.) v cyklu Setkání s literaturou, řada Současná česká literatura (205). Repríza 15. 9. 2015 (ČRo 3 Vltava, 0:35 h) v cyklu Noční bibliotéka; 7. 2. 2017 (ČRo 3 Vltava, 0:35 h) v cyklu Noční bibliotéka; 20. 11. 2020 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.).
Lit.: Bureš, Michal: Hana Bělohradská: Smrt ministra. In web ČRo Olomouc, říjen 2011 (článek). – Cit.: Spisovatelka Hana Bělohradská je spíše známa znalcům literatury šedesátých let minulého století než současné čtenářské veřejnosti.
Tenkrát zaujala svou prvotinou novelou s židovskou tematikou nazvanou Bez krásy, bez límce, kterou filmový režisér Zdeněk Brynych převedl na filmové plátno pod názvem …a pátý jezdec je Strach. Scénář byl natolik dobrý, že dokonce zaujal i porotu na filmovém festivalu v argentinském městě Mar del Plata a získal zde nejvyšší ocenění.
Na plátna kin se také dostal její román Poslední večeře, tentokrát uváděný pod názvem Znamení raka, který natočil režisér Juraj Herz. Úspěšně rozvíjející se spisovatelský talent však bohužel v roce 1970 zastavil zákaz publikování.
Hana Bělohradská se stáhla do soukromí a věnovala se pouze překladatelské činnosti. Do oficiálního literárního světa se vrátila až po roce 1989 svou činností v Českém literárním fondu a v PEN klubu. Vyrovnání se s nepříznivým životním osudem nebylo jen téma skutečného spisovatelčina života, ale je také námětem námi uváděné povídky Smrt ministra.
Lit.: Mačas, Dominik: Tenkrát za totáče. Návrat do časů minulých v povídkách Petra Šabacha, Ivana Klímy nebo Daniely Fischerové. In web ČRo 3 Vltava, 20. listopad 2020 (článek). – Cit.: Totalita, nebo idyla? Bylo před rokem 1989 líp, jak si dnes mnoho lidí myslí? Od Listopadu letos uplyne už třicet jedna let a ostrý obraz života v reálném socialismu maže čas. Jak se žilo za totáče? Povídky Petra Šabacha, Ivana Klímy, Ivana Binara, Daniely Fischerové a Hany Bělohradské poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Retro vlny ohlazují ostré hrany a samozřejmě – lépe se vzpomíná na chvíle, kdy člověk s kamarády žvýkal Pedro před Priorem, než na to, že léta donášel na svého kolegu z práce. V pěti povídkách českých spisovatelů si připomeneme, že život „za totáče“ nebyl žádná idyla. A i když v nich autorský nadhled dává přednost tragikomice před tragikou, v trapnostech života se ukazuje mnohé z doby vlády jedné strany. (…)
Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Zvlášť když je někdo popožene. Tak by se dalo mluvit o příběhu jedné obyčejné dívky a vysoce postaveného muže z povídky Smrt ministra. Vrátíme se v ní do padesátých let minulého století, kdy se jasně ukazovalo, že jsou si někteří lidé rovnější.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku