Divy irských břehů (2006)
Josef Kořenský. Z knihy Světem a přírodou připravil Vladimír Zajíc. Režie Ivan Chrz.
Účinkuje Rudolf Pellar.
Natočeno 2006. Repríza 19. 2. 2013 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h.; 14min.) v cyklu Stránky na dobrou noc; 24. 9. 2016 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h.; 14min.) v cyklu Stránky na dobrou noc; 23. 11. 2020 (ČRo 3 Vltava, 9:02 h.) v cyklu Dopolední četba.
Lit.: Zajíc, Vladimír: Josef Kořenský: Světem a přírodou. In web ČRo 3 Vltava, únor 2013 (článek). – Cit.: V cyklu Stránky na dobrou noc čteme z knihy Světem a přírodou legendárního cestovatele a spisovatele. Připravil Vladimír Zajíc. V režii Ivana Chrze účinkuje Rudolf Pellar.
Cestovatel a spisovatel Josef Kořenský se narodil 26. července 1847 v Sušně u Benátek nad Jizerou. Už jako student reálné školy v Mladé Boleslavi se zabýval paleontologií a získal slušnou sbírku zkamenělin, o které se s uznáním vyslovil i dr. Antonín Frič. Ten mladého a zaníceného přírodovědce podporoval i za jeho studií na pražském učitelském ústavu a poskytl mu dokonce azyl v muzeu.
Od roku 1867 učil Kořenský nejprve v Radnicích, pak v Litomyšli a nakonec na Smíchově (ulice dodnes nese jeho jméno), kde jeho obliba v paleontologii našla uplatnění na nedalekých bohatých lokalitách (Barrandov aj.).
Po celou dobu dále studoval, přednášel a psal díla vědecká i populární, přispíval do časopisů, ale především cestoval. Projel všechny evropské státy, vydal se až na Sibiř a v letech 1893–1894 vykonal cestu kolem světa, která mu poskytla látku na monumentální dílo Světem a přírodou, první toho druhu v Čechách.
Ze svých cest přivezl Kořenský spoustu uměleckých i etnografických předmětů a přírodnin, aby jimi obohatil česká muzea, ale i školní kabinety. Za jeho celoživotní dílo mu byl roku 1927 udělen čestný doktorát na Karlově universitě. Zemřel 8. října 1938 v Praze.
Výlet do Danešova údolí v Austrálii
Úryvek připomíná jména badatelů, kteří se zasloužili o prozkoumávání australské pevniny a jejichž jména nesou názvy pohoří, kopců, řek jezer, osad a dalších míst. Mezi nimi zvlášť oceňuje přínos českého zeměpisce a geologa profesora Jiřího Daneše a jeho společníka, botanika profesora Domína, kteří prozkoumali a zmapovali odlehlá území australského Queeslandu.
Divy irských břehů
V této části vypráví Josef Kořenský o své výpravě do Irska, připomíná jeho geologické a hospodářské zvláštnosti a obdivuje nádhernou přírodu.
Věhlas české kuchyně v Malé Asii
V cyklu Stránky na dobrou noc čteme z knihy Světem a přírodou legendárního cestovatele a spisovatele, který zde vypráví o hotelu Češky paní Tadya a jejím působení v Turecku na přelomu 19. a 20. století.
V kobkách staroegyptských hrobů
Z úryvku věnovaného autorově cestě do Egypta jsou zřejmé i jeho rozsáhlé historické, kulturní, zeměpisné a přírodní znalosti navštívených míst.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku